Головна - Про кохання - Іра сиділа на кухні, обхопивши руками голову, яка розривалася від цих думок. “Як тепер жити? Я не розумію… Чому? За що він так зі мною? Що зі мною не так? Зрозуміти це було неможливо. Не було причин, чому Михайло їй зрадив. Вранці вони поснідали, як завжди, разом. Вийшли разом із дому. А вдень прийшло відео на телефон…

Іра сиділа на кухні, обхопивши руками голову, яка розривалася від цих думок. “Як тепер жити? Я не розумію… Чому? За що він так зі мною? Що зі мною не так? Зрозуміти це було неможливо. Не було причин, чому Михайло їй зрадив. Вранці вони поснідали, як завжди, разом. Вийшли разом із дому. А вдень прийшло відео на телефон…

“Як тепер жити? Я не розумію… Чому? За що він так зі мною? Що зі мною не так? Адже він любив мене. Сам же говорив постійно.

Іра сиділа на кухні, обхопивши руками голову, яка розривалася від цих думок. Зрозуміти це було неможливо. Не було причин, щоб Михайло їй зрадив.

Іра встала, підійшла до дзеркала. Так, не двадцять років вже, але й не так вже й багато. Зараз очі опухли від сліз, але ще вранці вона була свіжа і гарна, гарно одягнена і в чудовому настрої.

Вранці вони поснідали, як завжди, разом. Вийшли разом із дому, він помахав рукою, посміхнувся, пішов у бік роботи. А Іра попрямувала до зупинки трамвая. Все як завжди. Все було добре…

А вдень прийшло відео на телефон… І як тільки вона могла знімати? Не допомагав же їй хтось! Номер, мабуть, у телефоні Михайла знайшла. Сам би він не дав.

І що? Що тепер? Як вибачити таке? Це брудно, це зрада. І всі розмови про полігамність чоловіків-нісенітниця! Полігамний – не одружуйся, збирай все, що подобається.

Іра вже не плакала. Вона просто сиділа, тупо дивлячись на муху, що сиділа на стіні. Сил не було, думки кружляли шаленою каруселлю, не зупиняючись ні на мить.

Так вона просиділа до приходу Михайла.

________________________

Михайло прийшов увечері, як завжди, і приходив з роботи. Не підозрюючи ні про що, щось наспівуючи від гарного настрою, він одразу пройшов на кухню, бо приніс дві торби з продуктами.

-Кохана, привіт! Ось продуктів купив, розбирай. Черги в касу були страшні! Всі з роботи ламанулись. – Тут він подивився на Іру. – Ти що? Що трапилося? Що таке?

Він ступив до Іри і хотів узяти її за руку. Іра відсмикнула руку як від гарячого, продовжуючи мовчати. Тільки дивилася йому в обличчя, намагаючись побачити добре приховане лицемірство.

-Іра … Що ти? Скажи ж щось! Не лякай мене.

-А Хіба ти боїшся чогось?

-Ні, але ти така…

-Яка? Поясни, яка? – голос Ірини почав набирати обертів. – Не така? Що не так?

-Та все так .. Ти що? Що трапилося?

Іра взяла свій телефон. Руки затремтіли, телефон упав на підлогу. Михайло швидко підняв його і віддав Ірі. Вона взяла, повільно поклала на стіл і включила те саме відео.

Михайло був у шоці. Він чекав будь-чого, але тільки не цього.

-А тепер кіно зі звуком, – сказала Іра і запустила відео ще раз, зробивши звук на повну гучність.

Михайло вже не дивився. Він відійшов до вікна, підвівся, схрестивши руки на грудях, і мовчав.

-Поясни мені ЦЕ … – Іра сказала це дуже тихо, але так, що у Михайла пішли мурашки по тілу. Він обернувся. Іра сиділа бліда, дихання її було нервовим. Опухлі від сліз очі були порожні.

-Ти Хочеш, щоб я пояснив? Ти готова вислухати?

Іра мовчала. Просто сиділа нерухомо і дивилася на чоловіка.

-Добре. Я поясню. Це було півроку тому. Це коротка інтрижка з однією… Ну, байдуже. Було кілька разів. Потім вона мені дошкуляла, хотіла повернути. Я сказав, що вона мені не потрібна. Вона вимагала грошей за мовчання. Я дав. Вона відстала. Я гадав, що назавжди.

Іра продовжувала сидіти нерухомо, тільки заплющила очі.

-Іра! Тобі недобре? Може, лікаря?- Михайло підійшов до неї і хотів обійняти.

Іра відсторонилася і тихо сказала:

-Відійди. Ти мені огидний.

-Я розумію. Я сам противний собі. Я себе вже стільки разів за це … Я не можу себе пробачити.

-Чому? – Іра говорила ледь чутно, але скільки ж болю було в цьому шепоті!

-Не знаю. Сам не знаю. Раптом щось у голові клацнуло, ось просто не знаю.

-Просто … Дуже просто …

-Я знаю, що винен. Я підло вчинив. Вибач мені, Іринко… Я знаю, що таке пробачити не можна… І зрозумію, якщо не пробачиш. Але я люблю тебе. Так, це зараз звучить неправдоподібно, напевно. Але я люблю лише тебе.

-Це не любов. Це зрада…

-Згоден.- Михайло відсунув стілець, сів навпроти Іри. – Це було півроку тому, там нічого більше не може бути. Ніколи.

-Там?

-Взагалі ніде!

-Ні. Не вірю.

-Я знаю що кажу. Я після цього зрозумів дуже багато. Зрозумів, як ти мені дорога, як я люблю тебе. Для мене ти одна у світі.

-Це можна було зрозуміти лише так?

-Вибач мене…

-Ти не відповів.

-Це було, якесь потемніння. Я сам від себе не чекав.

-Скрізь бувають винятки. І може бути не одне. Ти не відповідаєш за себе.

-Я відповідаю. Я все зрозумів. Бачиш, я не з нею, я з тобою!

-Піди. Не хочу тебе бачити. Мені огидно.

-Це було півроку тому! Давно вже нічого нема!

-Ти мені огидний.

-Гаразд. Я піду. Тільки ти подумай, будь ласка. Може, я чимось зможу заслужити твоє прощення?

Іра мовчала. Михайло взяв деякі речі і пішов…

_______________________

Минуло два місяці, як розкрилася ця ситуація. Щодня подруги вмовляли Іру, щоб вона вибачила чоловікові.

“Подумаєш, інтрижка! Він же до тебе повернувся! Хороший чоловік! Та мені б такого, я б йому все вибачила!”-верещала одна з подруг по телефону, нахвалюючи якості Михайла. Іра слухала, але слова проходили повз, як балаканина працюючого телевізора.

В душі було холодно та порожньо. Просто порожньо.

Весь цей час Іра намагалася зрозуміти, чому це сталося. Що в ній, в Ірі, не так? Фігура? Хороша, заздрять подружки. Обличчя? Дуже приємне навіть без макіяжу. Характер? Нормальний, ніколи не скаржився. Не сварилися, нічого не ділили.

Іра навіть кілька разів переглянула це відео. Вона намагалася зрозуміти, чим привабила його ця жінка? Але нічого в її зовнішності особливого не було. Хіба що колір волосся інший. Так, гарна постать, обличчя, але що?

Увечері у двері зателефонували. Вона нікого не чекала. Подивилася в вічко – Михайло стояв з квітами і тортом.

Іра притулилася спиною до дверей. Ноги послабшали, голова почала трохи кружляти. Вона ще любить його? Оце було відкриття! Навіть незважаючи на те, що він створив…

Михайло знову подзвонив у двері. Потім підійшов ближче.

-Іра, я знаю, що ти тут. – Іра закрила обличчя руками. Тільки не плакати! – Іра, давай поговоримо. Будь ласка! Дай мені шанс.

Хвилин п’ять вона стояла мовчки. Потім повернулась і знову глянула у вічко. Михайло стояв поруч, нахиливши голову. Він прийшов поговорити.

Іра мовчки відчинила двері, не дивлячись на Михайла пройшла на кухню. Він пройшов слідом. Поставив торт на стіл.

-Іра … Це тобі … – Він простяг букет.

Вона сіла на стілець, квіти не взяла. Він поклав букет на стіл поруч із тортом, потім сів навпроти.

-Я прийшов поговорити … Ти можеш мене не пробачити, я це розумію, прийму і більше не турбуватиму тебе. Але я хочу це почути від тебе. Я вибачаюсь у тебе. Я розумію, що зробив, що це підло, бридко. Мені самому бридко. Мені досі гидко. І ще хочу сказати, що це більше не повториться. Ніколи. Мені вистачило. Я зрозумів, що можу тебе втратити. А без тебе мені життя не буде…

Іра мовчала. Усередині йшла шалена боротьба між принципом та любов’ю. Розум відмовлявся від прощення, а серце тануло абсолютно безсовісним чином.

-Відповіси мені на одне питання … Чому? Що зі мною не так?

-Все так. Я сам не знаю чому. Я теж над цим багато думав. Можу пояснити лише тим, що потягло в багнюку, як свиню. Надто добре було все.

-Тобі не вистачало скандалів?

-Не знаю. Дур*нь був.

-А тепер порозумнішав?

-Так. Не віриш?

-Ні.

-Це правда. Мені дуже погано без тебе. Я як половину себе втратив!

-Я не твоя половина. Я сама по собі. Це я раніше думала, що ми одне для одного. А тепер щось тріснуло. Але ти не відповів, що зі мною не так? Чим вона краща?

-Нічим вона не краща. Вас навіть порівнювати безглуздо. Вона чужа, як чобіт іншого розміру.

-То чому ж?

-Дур*нь безглуздий тому що.

-Це не пояснення.

-Кому як.

-Мені ні. І де шанс, що в тебе знову не знесе голову від вигляду якоїсь красуні?

-Не знесе. Мені вистачило одного разу.

-Не вірю.

-Я тобі обіцяю! Ти побачиш сама! Ти завжди знатимеш, де і з ким я знаходжуся.

-Не хочу.

-Вибач мене. Я помилився. Але я зрозумів! Ти сама побачиш!

Іра мовчала.

-Тобі потрібен ще час? Я чекатиму, скільки захочеш!

Вона дивилася на нього і бачила щире каяття.

________________________

Ось вже майже шість років, як сталася ця подія. Михайло поводиться бездоганно. Він виконав те, що обіцяв. Іра вибачила його, і зовні все нормально.

Тільки це питання “Що зі мною не так?” не дає їй спокою. Іноді, бачачи, як Михайло грає з доньками, Ірина зупиняє погляд на ньому, намагається зрозуміти, розгадати цю таємницю. Вибачила, але пам’ять повертає знову і знову до цієї події. І в душі з’являється тривога.

Тоді Михайло, перехопивши погляд дружини, дивиться з докором, похитуючи головою і як би кажучи: Я ж сказав! І слово своє не порушу, заспокойся!

_________________________

Не кожен може пробачити зраду. А прощаючи, чи потрібно нагадувати щоразу про провину? І чи це прощення?

Plitkarka

Повернутись вверх