Головна - Історії жінок - Галя шинкувала салат, на плиті кипів борщ. Вдома був і її чоловік Льоня. Він, розвалившись на дивані, відпочивав і чекав Галіних котлет. Ця субота нічим не відрізнялася від інших субот. Від безлічі субот в житті Галі. Потрібно було сходити в магазин. Жінка вийшла з під’їзду, пройшла двір і вийшла на проспект. Заскрипіли шини. Галя помітила авто, але не встигла ухилитися

Галя шинкувала салат, на плиті кипів борщ. Вдома був і її чоловік Льоня. Він, розвалившись на дивані, відпочивав і чекав Галіних котлет. Ця субота нічим не відрізнялася від інших субот. Від безлічі субот в житті Галі. Потрібно було сходити в магазин. Жінка вийшла з під’їзду, пройшла двір і вийшла на проспект. Заскрипіли шини. Галя помітила авто, але не встигла ухилитися

Галя шинкувала салат під дзвінкий звук старого телевізора. На плиті кипів борщ, в сковороді диміли котлети.

Іноді вона зітхала, важко і голосно. Вона була вдома, в рідній двійці, де роками створювала затишок своїми руками. Вдома був і її чоловік Льоня. Сьогодні субота, на роботі вихідний. Він, розвалившись на дивані, відпочивав і чекав Галіних котлет. У всякому разі, Галі так здавалося.

Ця субота нічим не відрізнялася від інших субот. Від безлічі субот в житті Галі.

Втім, коли сини були маленькими, дні – повні турбот і якихось дій, проходили швидше.

Галя прибирала квартиру, готувала, прала нескінченні речі непосидючих синів. Разом вони ходили гуляти в міський парк.

Галя сідала на лавку, сини бігли на майданчик. Через дві-три години вона кликала їх додому.

В квартирі її чекала свекруха, яка вічно бурчала. З матір’ю Леоніда у жінки завжди були складні відносини. І хоча Галя жила, не залишаючи кухонно-побутову вахту роками, Антоніна Павлівна все одно знаходила привід звинуватити її в неробстві і криворукості.

Ось вже кілька років сварливої бабусі немає в живих, діти виросли і поїхали вчитися в інше місто. В одну мить Галя раптом перестала відчувати себе потрібною.

Вона як і раніше несла свою кухонно-побутову вахту, але обсяг роботи став менше. Здавалося б, ось вона свобода. Можна зайву годину полежати на дивані, сходити на прогулянку, зайнятися яким-небудь хобі. Але Галя не могла собі цього дозволити. Тепер вже не свекруха, а вона сама називала себе ледаркою і звинувачувала в криворукості.

Раз на місяць, десь в середині, траплявся у неї свято. Приїжджали сини.

З самого ранку Галя стояла біля плити. У цей день борщ виходив наваристий, котлети м’якші, а пироги ароматні.

Хлопчаки з’являлися на порозі усміхнені, веселі. Вони кидали сумки на підлогу, мили руки і поспішали за стіл.

У такі секунди Галя була по-справжньому щаслива.

Вона сідала за стіл навпроти синів, і з захватом спостерігала, як ті за обидві щоки наминали її куховарство.

-Як справи, хлопчики? – несміливо питала вона.

-Відмінно, мамо, – хором відповідали хлопці, не перестаючи жувати.

-Як навчання?

-Добре все, мамо.

Більше вона не знала, що запитати. Звичайно, їй хотілося подробиць. З ким дружать її хлопчики, як проводять час, куди ходять. Але сини відмовчувалися або відповідали на питання ухильно.

Згодом Галя припинила допити, обмежуючись банальним “як справи? / Як навчання?”. Як захочуть – самі розкажуть.

Але сини все ніяк не хотіли. Після обіду вони йшли в кімнату і бачили перед своїм обличчям гаджети. Галя залишалася на кухні. Вона до самого вечора гриміла посудом, знову щось готувала і тихенько плакала.

На наступний день сини їхали. Жінка збирала їм з собою сумки з провізією, вони дякували і зникали за дверима, і Галя знову відчувала себе непотрібною. Кілька днів вона ходила сумна, відчужена, а після знову починала чекати. Чекати наступного приїзду хлопчиків.

Галя закінчила з салатом і вимкнула борщ. Вона заглянула в кімнату, де сидів чоловік. Леонід тихо хропів в тон телевізору.

Жінка повернулася на кухню – місце, яке за стільки часу стало її рідним, теплим, маленьким світом. Тут, на кухні, вона провела все своє життя. Тут вона переживала щасливі моменти, тут же і страждала. І нездужала вона теж тут, і любила, і раділа. Світ цілої людини обмежувався декількома метрами старої кухні.

Галі раптом стало дуже сумно. З її очей потекли сльози. Краплі котилися по щоках, заповнюючи зморшки вологою. Жінка витирала їх кухонним рушником, розтирала по обличчю, закривала очі, щоб швидше заспокоїтися, але нічого не допомагало. Відчай вирвався з неї ніби птах, який роками був в неволі.

Галя думала, що саме вона зробила не так? У школі вона добре вчилася, поступила в інститут, потім відразу вийшла заміж. Може, не так сильно вона і любила Леоніда, зате в дівках не засиділася. Через рік після весілля народила сина, потім ще одного. На роботу так і не вийшла. А навіщо? Адже є сім’я: чоловік, якого потрібно обслуговувати і діти, яких необхідно виховувати.

З роками Галя сильно розповніла. Спочатку перестала фарбуватися, а потім і зовсім себе закинула. Забула навіть про крем.

Вона з подивом дивилася на жінок, які купують в магазинах нескінченні баночки. Навіщо? Краще витратити ці гроші на сім’ю.

Галя брала з полиці чоловічий шампунь, яким користувалася чоловіча половина її сім’ї, і найдешевший для себе. Прихоплювала зубну пасту, порошок, мило і йшла на касу.

У спальні тихо заспівав телефон. Галя здригнулася, в останній раз протерла обличчя і поспішила до кімнати.

На екрані сяяв невідомий номер.

Жінка відповіла на дзвінок.

-Вітаю! Мене звати Михайло. Я – менеджер банку …

Галя відключилася.

Їй стало сумно. Вона усвідомила, що в останні роки їй дзвонять тільки шахраї, представники банків та інтернет-провайдери.

Галя деякий час сиділа нерухомо, смакуючи гіркоту розчарування в собі, але потім стрепенулася і пішла збиратися. Потрібно було сходити в магазин. Сьогодні вона досить думала про себе. Мабуть, більше , ніж за весь останній тиждень.

Жінка вийшла з під’їзду, пройшла через старенький двір і вийшла на проспект. Продуктовий знаходився через дорогу.

Галя терпляче дочекалася зеленого світлофора і стала переходити дорогу. Вона не звернула уваги на білосніжний автомобіль, який, не зменшуючи швидкість, мчав до пішохідного переходу.

Заскрипіли шини. Галя помітила авто, але не встигла ухилитися. Іномарка загальмувала, упершись бампером в ногу. Жінка насилу втрималася від падіння.

З машини вибігла жінка. Вона кинулася до переляканої Галі.

-Ей, все з вами добре ?, – запитала вона.

Автоледі виглядала не менш переляканою, ніж сама Галя.

-Не бачиш чи що, куди летиш, – невдоволено відгукнулася Галя.

Вона глянула на незнайомку. Риси її обличчя здалися жінці дуже знайомими.

– Галя? – автоледі випередила її. – Галя! Це ти?

-Я, – підтвердила Галя, вдивляючись в доглянуте обличчя жінки.

Нарешті, вона зрозуміла, хто перед нею. Це була Олена. В інституті вони дружили, але після закінчення загубилися. Олена виїхала працювати в інше місто, а Галя вийшла заміж. Перший час дівчата переписувалися, але потім … Безсонні ночі з дитиною, пелюшки і кухня абсолютно з’їли весь вільний час. Вона перестала відповідати Олені і та, незабаром, перестала писати.

– Раз вийшла заміж, то ніяких тепер подруг, – говорила покійна свекруха. – Тепер у тебе сім’я.

Галя опиралася, але з часом погодилася з нею. Сама не розуміючи як. Напевно, тому що перетворилася на сварливу тітку.

-Галя, вибач, вибач мене. Ледве не збила. Гальма щось не спрацювали відразу, – тремтячими голосом виправдовувалася Олена. – Давай, я викличу тобі лікаря?

-Не треба, – відмахнулася Галя. – Нічого лікувати. У мене навіть синяка немає. Та й в магазин потрібно.

– Галя, а може, разом сходимо? – запропонувала Олена. – Я тебе сто років не бачила. Не впізнала навіть відразу!

– І я тебе, Олено, не відразу впізнала, – відповіла Галя.

Вона уважно розглядала колишню подругу. Доглянута жінка в легкому платті. Ніжний макіяж, гарний автомобіль. Олена нагадала Галі героїнь серіалів, які жінка дивилася за старим телевізору. Така ж акуратна і зовсім не розповніла.

– Давай, я тебе довезу, – запропонувала Олена.

-У тебе ж гальма.

– Так це я, гальмо, – махнула рукою подруга. – Нормально все.

Через деякий час вони вже бродили по магазину. Галя відчувала себе незатишно в компанії колишньої подруги. Олена розповідала про своє життя. Як працювала, потім перебралася до Києва, вийшла заміж, народила дочку. Через десять років розлучилася, а ще через три знову зійшлася з чоловіком. Розповідала, як вони з чоловіком знову ходили в ЗАГС, а потім полетіли відпочивати.

-А ти як, Галю?, – запитала Олена.

Галя розуміла, що їй нема чим відповісти. Що вона могла розповісти? Як цілими днями мила підлогу і готувала вечері з трьох страв? Як просила чоловіка поїхати на море, але замість цього він купив собі човен і снасті для риболовлі? Як цей човен лежить тепер на балконі? Як сини не помічають? Як чоловік, з яким вони колись базікали ночі безперервно, постійно мовчить, зрідка цікавлячись, що на вечерю?

Галя раптом усвідомила, що Олена – перша людина за останні кілька років, хто запитав, як у неї справи.

-Погано, Олено, дуже погано, – несподівано для самої себе видала Галя. – Я нікому не потрібна стара. Все життя жила для когось, а тепер залишилася одна. Я щиро вважала, що я потрібна, що без мене ніхто не зможе. Виявилося, що зможуть. У синів своє життя, подруг немає, чоловік …

Галя заплакала.

-Галя, ну ти чого! Ти ж найкрасивіша дівчина була на курсі, – стала говорити Олена. – Просто ти втомилася трохи. Ти ще молода, все у тебе попереду. Змінювати життя на краще ніколи не пізно.

-Так куди вже мені, – махнула рукою Галя, витираючи сльози.

Їй було трохи соромно за свою поведінку перед одногрупницею.

-В сенсі “куди”?! У сорок три роки ти себе в бабусі записала? Ну вже ні, дорога, – Олена схрестили руки на грудях. – Знаєш, з чого потрібно почати?

– З чого? – Галя слухала слова подруги, немов дитина.

– Зробити прямо зараз те, що тобі хочеться, – відповіла Олена. – Ось чого тобі зараз хочеться? Не обманюйт себе. Подумай, чого справді хочеш?

-Умитися, – тихо сказала Галя і, подумавши, додала: – І чаю, гарячого.

Олена посміхнулася.

– Значить, ми йдемо вмиватися і пити чай!

– Але ж ми в магазині, – відповіла Галя. – Та й Льоня вдома мене чекає …

З обличчя Олени пропала посмішка.

– Хоча. Я знову себе обманюю, – зітхнула Галя. – Ніхто на мене не чекає. І на рахунок чаю я не впевнена. Не знаю, чого мені хочеться, але зате знаю, чого точно не хочеться. Не хочеться йти додому.

Галя вперше сказала це вголос. Стільки років ця фраза крутилася на язику, але ніколи не звучала. Галя соромила себе за подібні думки. Як це “не хочеться додому” ?! Додому має хотітися. Адже там сім’я: чоловік, діти.

А ось їй не хотілося. Особливо сьогодні.

***

Галя повернулася додому пізно. Чоловік Леонід, здавалося, не помітив її відсутності.

Вона тихо зібрала речі, дістала невелику заначку, заховану в банку з-під кави, і пішла.

Остання електричка йде через півгодини. Вона поїде на дачу.

Там дуже тихо і спокійно. Небо зоряне, чай смачний і яблуні чудово пахнуть …

Закривши очі, Галя думала про те, як багато втратила і про те, як багато ще можна надолужити. І нехай у неї вперше все буде не “як у людей”.

Plitkarka

Повернутись вверх