Головна - Життєві історії - У Валі раптово не стало мами. Її батько Віктор обіймав дівчинку. – Чому все так? – тихо плакав він. – Як тепер далі жити? Як жити?.. Через три роки Віктор одружився з жінкою з його роботи. Валя була рада. Їй було байдуже, що в неї буде мачуха. Головне, щоб тато хоч трошки ожив і став хоч трішечки схожий на того, ким він був раніше… І спочатку все ніби й вийшло! Антоніна була весела жінка. Валі вона здалася дуже доброю. Та потім сталося те, чого Валя ніяк не очікувала від Антоніни

У Валі раптово не стало мами. Її батько Віктор обіймав дівчинку. – Чому все так? – тихо плакав він. – Як тепер далі жити? Як жити?.. Через три роки Віктор одружився з жінкою з його роботи. Валя була рада. Їй було байдуже, що в неї буде мачуха. Головне, щоб тато хоч трошки ожив і став хоч трішечки схожий на того, ким він був раніше… І спочатку все ніби й вийшло! Антоніна була весела жінка. Валі вона здалася дуже доброю. Та потім сталося те, чого Валя ніяк не очікувала від Антоніни

Валя гірко плакала, обіймаючи татову потерту шкіряну барсетку, яку йому мама подарувала на день народження, на ювілей – сорок років. Вони втрьох тоді відпочивали в санаторії і ввечері пішли в кафе – просто біля самого синього моря.

– Ну що, Рито, давай гуляти, накупимо смакоти, он Валя наша накупалася, їсти хоче! А давайте візьмемо шашлик, га Риточко, що скажеш? І по келиху ігристого за мій ювілей, а донечці нашій лимонаду.

Тато був веселий, засмаглий і закохано дивився на маму.

Валя обожнювала своїх батьків, і любила з ними скрізь їздити, хоча вони були й не такі молоді та сучасні, як у її однолітків.

Валя була пізньою дитиною.

– Ми просто чекали, коли саме ти захочеш у нас народитися, на тебе чекали, Валечко, – сміялася мама, закидаючи назад голову, і сонце золотило її волосся.

Здавалося, вона чарівна принцеса і в неї на голові золота корона. Валі подобалося, як тато дивився на маму, вона просто купалася у коханні своїх батьків.

Мабуть, Бог дав їй таке щасливе дитинство для того, щоб вона запам’ятала його на все своє подальше життя.

І щоб потім усі ці спогади зігрівали її, як сонечко.

– Вікторе, як шкода, що сорок років не відзначають. Ми б тоді покликали всіх наших друзів, ти співав би під гітару. Я так люблю, коли ти співаєш і граєш. І тобі подарунків надарували б купу! – мама посміхалася і тато запросив її танцювати.

Тато так і сказав:

– Мені нічого не треба, ти мій найкращий подарунок у житті. А після повільного танцю тато попросив гітару у хлопців, які грали в кафе. І заспівав мамі пісню про кохання…

Валя саме такими завжди пам’ятала своїх батьків. Веселими, романтичними. Тато казав:

– Які наші роки, Валю! Коли мені буде років дев’яносто, я теж гратиму на гітарі. Мамі, тобі і нашим онукам та правнукам. Оце так, Рито, у нас колись будуть онуки, смішно, правда?

А те, що сталося потім, Валя не хотіла пам’ятати. Коли вони повернулися з поїздки, мама стала погано почуватися.

Але вона не надавала цьому значення. Мама схудла, і від цього навіть помолодшала, і жартувала, що мабуть просто втомилася відпочивати.

Але одного разу маму прямо з роботи забрали на швидкій.

Тато сказав, що все обійдеться… Але не обійшлося… Мами не стало за три місяці…

Тато обіймав Валю й плакав.

– Чому все так? – тихо плакав він. – Як тепер далі жити? Як жити?..

А потім татові друзі через три роки вмовили його одружитися з жінкою з його роботи, Валя була навіть рада. Валі було вже чотирнадцять. Їй було байдуже, що в неї буде мачуха, головне, щоб тато хоч трохи ожив і став хоч трохи схожий на того, ким він був раніше.

І спочатку начебто навіть вийшло.

Антоніна була рудоволоса і дуже весела жінка і Валі вона спочатку здалася дуже доброю. Та потім сталося те, чого Валя ніяк не очікувала від Антоніни…

…Антоніна різко відчинила двері.

– Ну що, знову плачеш? Ішла б краще допомогла, посуд немитий, підлога брудна! Совісті в тебе немає, Валентино. Я за твоїм батьком два роки доглядала, а з тебе, як з гуски вода.

Сидить, старе барахло перебирає! Працювати пора йти, досить на моїй шиї сидіти!

З–за спини мачухи визирав Олег і сміявся до Валі. Він завжди радів, коли його мама на Валю сварилася.

Раніше Валя думала, що вони справді подружаться, буде в неї братик названий, жива душа. Але потім стало ясно, ні Антоніні, ні її синові Олегу не були потрібні ні Валя, ні її тато. Просто у тата заробітки були хороші, квартира, машина, ось Антоніна й поквапилася. А як прийшло випробування, тут і відкрилася її гнила натура.

– Антоніно Петрівно, ви не переживайте, я скоро поїду. Знаю, що ви на тата дуже витратилися. Я вам за це вдячна. Так що живіть у цій квартирі, більше мені вам нічим віддячити.

Ви тут живіть, а я поїду до бабусі, я не ображаюсь на вас.

Валя навіть постаралася посміхнутися, але у неї погано вийшло.

– Бач, поїде вона! Та я й так дружина була законна, вдова тепер, квартира і так моя, – прошипіла у відповідь мачуха.

– Розказував мені, що ви нову квартиру купувати збиралися, коли ще мати твоя жива була. А як до діла дійшло, так виявилося, що у тата твого грошей немає! Обманщик, негідник твій тато.

А тепер ти ще тут з батьківським барахлом ніяк не розлучишся! Та їдь, скатертиною дорога, виросла вже, очі б мої тебе не бачили. Хоч у Олежика кімната своя буде, дивитись на тебе не можу!

Валя аж стрепенулась від образи.

Мама з татом і справді багато планів мали. Хотіли малюка ще народити, говорили про нову квартиру. Але тільки нічого з цих планів не справдилося. Валя тепер одна залишилася, вона тепер повна сирота і вона поїде до бабусі, до Ганни Степанівни.

Валя швидко зібрала речі, найдорожчі її серцю дрібнички і свої документи вона склала в татову сумочку–барсетку.

У рюкзак поклала ведмедика – подарунок тата, а у валізу склала тільки найнеобхідніші речі і прощальним поглядом оглянула свою кімнату.

Без мами й тата ця квартира стала зовсім чужою. Антоніна майже всі їхні речі повикидала, шпалери переклеїла. І квартира перестала бути рідною. Валя запхала в рюкзак ще й альбом із сімейними фотографіями.

Старі речі їй все одно малі, та й узагалі її тут більше нічого не тримає. Валя зачинила двері і поїхала на автовокзал.

У цьому селі у самотньої жінки Ганни Степанівни батьки Валі багато років тому на літо винаймали дві кімнати. Поруч ліс, озеро, свіже повітря.

Валя поїхала навмання, якщо що, тоді вона винайме кімнату у сусідів. Ось і знайома затишна хата з верандою. Треба ж нічого з того часу не змінилося. Валя постукала, і о радість, їй відчинила двері трохи постаріла, але так само привітно усміхнена Ганна Степанівна:

– Валечко! Невже це ти, ого як виросла! А чому одна? Давненько ви до мене не приїжджали!

Вони проговорили довго, Валя розповідала, як спочатку втратила маму, потім тата, і залишилася зовсім одна з Антоніною, якій на неї, як виявилося, було все одно.

– Господи, дитинко, та як же ж так, як же ти бідна натерпілася, – Ганна Степанівна плакала разом з Валею, гладячи її по волоссю. – Залишайся в мене, поживи, заспокойся, а далі розберемося.

– Дякую, – Валя обійняла Ганну Степанівну. – Тут так добре, все як раніше. Мені навіть здається, що ось зараз відчиняться двері, увійде тато і гукне: – Ну що, дівчата, я м’ясце посмажив, кличте господиню і бігом у альтанку, я на вас чекаю!

Валя розібрала, розклала свої речі, і вони сіли пити чай. Валя дістала альбом із фотографіями, Ганна Степанівна дивилася їх, хрестилася і зітхала:

– І що, мачуха твоя гроші одразу почала шукати?

– Ну так, вона лікарям платила, коли тато теж заслаб, а виявилось і немає нічого, – сумно посміхнулася Валя. – У вас, Ганно Степанівно, я себе більше, аніж там удома почуваю, дякую, що ви дозволили залишитися.

Восені Валя влаштувалася на роботу і вступила в технікум на заочне. Коли вона шукала в татовій барсетці шкільний атестат, то ніяк не могла вийняти його, він за підкладку зачепився.

Валя смикнула сильніше, а з-під підкладки раптом вивалилися дві товсті пачки, перев’язані гумкою. Ось де вони лежали, Антоніна їх не знайшла…

Так ось чому тато сказав Валі тихенько в лікарні:

– Ти залиш собі мою сумочку, її ж мама подарувала.

І справді лежала ця барсетка облізла. Антоніна її викинути хотіла, зі зла, чого мовляв старе зберігати. І справді, хочеш сховати – поклади на найвидніше місце.

– Дякую тату! – прошепотіла вона.

Весною Валя та бабуся Ганна ремонт затіяли, найняли будівельників.

Підлогу треба перестелити, нову веранду, побільше зробити. Дах новий покрити, старий підтікає. Аякже, бабуся Ганна вже й про нареченого для онуки подумує. Будинок треба оновити, Валя сама так захотіла.

Та й бригадир будівельників, Дмитро, дуже сподобався Ганні Степанівні. Молодий, а беручкий хлопець у всьому розбирається, бач, як він мужиками спритно командує, сам розрахунки робить.

І на Валю він все поглядає, а що ще, мовляв, хоче молода хазяйка, що скаже…

А Валя нарешті сміятися почала, ожила. Очима зиркає, видно Дмитро їй теж до душі був.

Поки що так, будинок перебудовують, а там дивишся – і діло налагодиться. А потім і правнуки підуть, ну ж має бути щастя в житті і у Валечки, та й у Ганни Степанівни.

Обов’язково має бути, адже життя далі йде, життя триває…

Plitkarka

Повернутись вверх