Головна - Життєві історії - Софія Павлівна вирішила вийти заміж у шістдесят років. Але раптом проти цього виступила її невістка Лариса! – Якщо ви влаштуєте цю виставу, то краще до нас не приїжджайте! – заявила вона. – І про внука забудьте! Невістка поїхала. Софія Павлівна задумалася. Увечері вона подзвонила до свого нареченого Віктора. – Я не хочу втрачати зв’язок із сином й онуком, – пояснила вона. – Може, нам варто почекати чи… – Чи розлучитися? – тихо спитав він. – Софіє, я не хочу бути причиною твоїх сімейних проблем. Якщо треба – я відійду вбік. Весілля вирішили відкласти… А наприкінці вересня до Софії приїхав син Максим і завів несподівану розмову

Софія Павлівна вирішила вийти заміж у шістдесят років. Але раптом проти цього виступила її невістка Лариса! – Якщо ви влаштуєте цю виставу, то краще до нас не приїжджайте! – заявила вона. – І про внука забудьте! Невістка поїхала. Софія Павлівна задумалася. Увечері вона подзвонила до свого нареченого Віктора. – Я не хочу втрачати зв’язок із сином й онуком, – пояснила вона. – Може, нам варто почекати чи… – Чи розлучитися? – тихо спитав він. – Софіє, я не хочу бути причиною твоїх сімейних проблем. Якщо треба – я відійду вбік. Весілля вирішили відкласти… А наприкінці вересня до Софії приїхав син Максим і завів несподівану розмову

Софія Павлівна востаннє пройшлася квартирою, в якій прожила тридцять п’ять років. Погладила одвірок із засічками, що відзначали, як ріс її Максим. Торкнулася шпалер у вітальні – три роки тому вони з чоловіком Миколою клеїли їх разом, сміючись та жартуючи один над одним. А зараз… зараз треба було відпускати.

– Мамо, ми всі речі вже запакували, – син зазирнув у кімнату. – Ти точно впевнена?

– Точно, Максиме, точно, – вона посміхнулася, намагаючись, щоб голос звучав твердо. – Вам з Ларисою потрібен простір. Скоро малюк народиться, куди ви втрьох в однокімнатній?

– Максику, – почувся з коридору голос невістки, – ти не бачив мою сумочку?

– Подивися в машині, люба, – відгукнувся син. – Ти туди сумку із документами відносила.

Софія Павлівна трохи скривилася. Не подобалося їй це “Максик” – все-таки її синові вже тридцять п’ять, солідний чоловік.

– Приїдете на наступні вихідні? – Софія Павлівна подивилася сину в очі.

– Звісно, ​​мамо. Обов’язково.


Батьківський будинок у селі зустрів Софію скрипучою підлогою та запахом яблук. Вікна доведеться заново утеплювати, ґанок підлатати та й пічку перевірити – давно не грілася. Але головне – тут було тихо. Ніхто не гримав дверима, не вмикав музику після одинадцятої, не вимагав звільнити ванну.

Першої ночі Софія Павлівна майже не спала. Будинок стогнав і поскрипував, як стара людина, за вікном шуміли дерева, а десь далеко гавкали собаки. Під ранок вона таки заснула тривожним сном, а прокинувшись, довго дивилася на знайому з дитинства стелю з маленькою тріщиною біля люстри. Не вірилося, що у шістдесят років доведеться починати життя наново.

– Ну, Микольцю, – тихо сказала вона в порожнечу кімнати, – не так ми з тобою уявляли нашу старість, так?

Перші дні Софія Павлівна наводила лад, перебирала старі речі та багато плакала. У батьківському комоді знайшлися мамині мереживні серветки, батьківські запонки та старий шкільний альбом. А на горищі – коробку з іграшками Максима, які вони привозили, гостюючи влітку у бабусі. Пошарпаний іграшковий заєць дивився на неї очима–ґудзиками, немов питаючи: “І що тепер?”

Вечорами вона сиділа на веранді, вдивляючись у темряву саду, і вела уявні розмови з Миколою.

«Правильно я зробила, Микольцю? Чи ні? Може, треба було наполягти на розміні?»

Відповіді, звичайно, не було, але чомусь їй здавалося, що чоловік схвалив би.

На п’ятий день у двері постукали.

– Здрастуйте, сусідко, – на порозі стояв високий сивий чоловік у картатій сорочці. – Віктор Андрійович, живу через два будинки. Допомога потрібна? Бачу з дровами у вас не дуже.

Так у її життя увійшов Віктор – вдівець, який переїхав у село після виходу на пенсію. Він допомагав у господарстві, розповідав про місцевих, іноді приносив свіжу рибу. А Софія варила компоти, пекла пиріг і відчувала, як разом із літнім теплом у душу повертається давно забуте відчуття радості.


– Мамо, ти приїжджай на день народження Мишка обов’язково, пів року ж – говорив Максим телефоном, але в голосі чулася невпевненість.

– Звичайно, синку, – відповіла вона.

Після народження онука минув уже шостий місяць, але син із дружиною відвідували її все рідше. Завжди були причини: то дитина слаба, то робота, то машина зламалася. Софія Павлівна не наполягала – розуміла, що у молодих своє життя та й дорога з міста неблизька. Хоча серце щеміло від думки, що маленький Мишко росте, не знаючи бабусю. Хоча що він там розуміє, за п’ять місяців?

Літо видалося врожайним. У серпні, коли яблуні в саду гнулися від важких плодів, Віктор Андрійович зазирнув на допомогу з прибиранням.

– Софіє, я людина пряма, – сказав він, коли вони сіли перепочити в тіні. – Ми з тобою не молоді, щоб ходити колами. Я до тебе сильні почуття відчуваю. І, здається, ти до мене теж небайдужа. Давай одружимося?

Вона не відповіла відразу, але ввечері, коли вони сиділи на веранді і пили чай із яблучним пирогом, тихо сказала:

– Давай одружимося, Вітю…


Максим приїхав один, без попередження, у середині вересня.

– Мамо, це правда? – Запитав він, як тільки переступив поріг. – Ти заміж зібралася?

– Правда, – просто відповіла Софія Павлівна. – Познайомишся із Віктором Андрійовичем?

– Мамо, – Максим виглядав розгубленим, як у дитинстві, коли не знав, як розповісти про двійку. – А як же… ну… тато?

– Тато був би радий, що я не залишилася сама, – твердо сказала вона. – Я любила твого батька, Максиме. І завжди любитиму. Але життя продовжується.

Коли Віктор прийшов на вечерю, Максим був стриманий, але ввічливий. А вже дома розповів усе Ларисі.

За тиждень невістка приїхала сама.

– Софіє Павлівно, давайте прямо, – заявила вона з порога. – Ви у своєму розумі? У вашому віці – і заміж! Люди сміятимуться. І взагалі, ви про цей будинок, про землю подумали? А якщо цей ваш… залицядьник до спадщини охочий?

– Ларисо, – Софія Павлівна намагалася говорити спокійно, – квартира вже переоформлена на Максима, як ми й домовлялилися перед моїм переїздом. А щодо цього будинку – я ще нічого не вирішила. Але якщо тебе так непокоїть спадок, можу тебе заспокоїти – Віктор Андрійович живе у власному домі і ні на що не претендує.

– А про онука ви подумали? Як він це зрозуміє? Бабуся у такому віці – і раптом новий дідусь!

– Мишку всього п’ять місяців…

– Саме так! – сказала Лариса. – І якщо ви… якщо ви влаштуєте цю виставу, то краще до нас не приїжджайте. І про те, щоб онука привозити сюди, забудьте!

Коли невістка поїхала, Софія Павлівна довго сиділа на ґанку, дивлячись на осіннє листя, що ставало червоним. Увечері вона подзвонила до Віктора і сказала, що їм треба поговорити.

– Я не хочу втрачати зв’язок із сином й онуком, – пояснила вона. – Може, нам варто почекати чи…

– Чи розлучитися? – тихо спитав він. – Софіє, я не хочу бути причиною твоїх сімейних проблем. Якщо треба – я відійду вбік.

Вона не придумала, що відповісти.


Весілля вирішили відкласти. Віктор, як і раніше, заходив допомагати з господарством, але тепер між ними ніби виросла стіна. Софія Павлівна часто плакала ночами, сварячись до себе за слабкість.

Наприкінці вересня зненацька приїхав Максим. Один.

– Мамо, мені треба з тобою серйозно поговорити, – сказав він, коли вони сіли за стіл.

Серце Софії Павлівни стрепенулося – невже щось із онуком?

– Я знаю, що Лариса тобі наговорила, – почав син. – І… я мовчав, дозволив їй це. Вибач.

– Максиме, нічого…

– Ні, мамо, не перебивай. Я все життя мовчав. Коли ви з татом вирішували за мене, в який інститут вступати. Коли ви наполягали, щоб ми з Ларисою розписалися, хоч я й сумнівався. І зараз… зараз я знову промовчав, коли вона заборонила тобі бути щасливою.

Максим підвів на неї очі, в яких стояли сльози.

– Знаєш, після твого дзвінка про весілля я багато думав. Згадував, як ви з татом жили. Як підтримували один одного. І зрозумів – я хочу для тебе такого ж щастя, а не самотності.

– Максиме…

– Я сказав Ларисі, що якщо вона не прийме твій вибір, то ми будемо в селі жити вдвох з Мишком. Не знаю, чи вона пробачить мені, надулася на мене, але… це правильно, мамо. Ти маєш право на щастя. У будь–якому віці.

У цей момент у двері постукали, і на порозі з’явився Віктор із букетом айстр.

– Здрастуйте, – сказав він, переводячи погляд із Софії на Максима. – Я не вчасно?

– Дуже вчасно, – усміхнувся Максим, встаючи. – Здається, нам треба обговорити деталі одного весілля.


Розписалися вони у жовтні – без пишної урочистості, але з теплими посмішками нечисленних гостей. Лариса прийшла з кам’яним обличчям, міцно тримаючи на руках Мишка, але коли малюк потягнувся до Віктора Андрійовича і радісно щось заговорив, навіть вона не змогла стримати посмішки.

– Нічого собі, – прошепотіла вона чоловікові. – Мишко його визнав.

– Діти відчувають добрих людей, – просто відповів Максим.

Після скромного святкового обіду, коли гості розійшлися, а Максим із сім’єю вирушили спати, Віктор узяв Софію за руку.

– Ну що, Софіє Павлівно, ласкаво просимо до нового життя.

– Знаєш, про що я найбільше переживала, Вітю? – спитала вона ввечері, коли вони сиділи біля пічки. – Що подумають люди. Шістдесят років жінці – і знову заміж! Скажуть – зовсім вже стара.

– А мені все одно, що скажуть, – Віктор обійняв її за плечі. – Я двадцять п’ять років був щасливий із Тетяною. Потім п’ять років не міг витримати від самотності. І тепер, коли доля подарувала мені ще один шанс – кому яке діло, шістдесят мені чи вісімдесят?

І вона раптом зрозуміла, що їй теж байдуже. Важливо лише те, як тріпоче серце поряд із цією людиною, і як спокійно стає на душі, коли вона поряд.

– Переїжджатимеш до мене чи тут залишимось? – запитав Віктор.

– Давай поки що тут, – попросила Софія. – Я тільки–но обжилася. А потім буде видно. Два будинки – це теж непогано?

– Два будинки для однієї родини, – кивнув він. – Мені подобається.


Через рік Софія Павлівна – тепер уже заміжня жінка – сиділа на оновленій веранді і дивилася, як Віктор вчить п’ятирічну сусідську дівчинку і майже дворічного Мишка запускати повітряного змія.

Після серйозної розмови Максима з Ларисою відбулися великі зміни. Невістка не відразу, але поступово відтанула, особливо коли побачила, як щиро Віктор Андрійович ставиться до Софії, без будь–якої корисливості. А навесні трапилося непередбачене – Ларисі запропонували тримісячне стажування, і питання з літнім відпочинком для Михайла вирішилося саме собою.

Лариса, на подив усіх, не тільки привезла онука на все літо, а й сама залишилася на тиждень – «відпочити від міської задухи», як вона сказала.

Увечері, коли дитина заснула, а дорослі зібралися на веранді, Софія розлила по чашках чай.

– Ніколи б не подумала, що в селі так… спокійно, – зізналася Лариса. – І ставок цей, який ви з Віктором Андрійовичем розчистили… гарно.

– Приїжджайте частіше, – посміхнулася Софія. – Будинок великий, місця всім вистачить.

– Наступного разу, мабуть, приїдемо, – несподівано погодилася невістка. – Мишку тут добре, та й я… відпочиваю тут.

Коли всі розійшлися, Віктор обійняв дружину за плечі.

– Про що задумалася, Софійко?

– Про те, що іноді треба відпустити одне, щоб отримати щось інше. Я боялася втратити квартиру – знайшла будинок. Боялася самотності – знайшла тебе. Боялася розлуки із сином – а наші стосунки стали лише міцнішими.

– А я ось думаю, – сказав Віктор, – що у будь–якому віці найголовніше – це не стіни, а люди, які роблять ці стіни будинком. І мені пощастило знайти свій будинок поряд із тобою.

Софія Павлівна посміхнулася і міцніше пригорнулася до чоловіка, дивлячись на перші зірки, що зʼявлялися у вересневому небі.

Квартирне питання, яке так турбувало її рік тому, тепер здавалося таким вже незначним порівняно з тим, що вона знайшла…

Plitkarka

Повернутись вверх