Головна - Життєві історії - Олена прибирала в квартирі, коли в двері подзвонили. Вона поправила рукою волосся, глянувши в дзеркало, і відчинила двері. На порозі стояла молоденька дівчина. – Здрастуйте, – сказала дівчина. – Я Аліна, ваша внучка. – Яка внучка? – здивовано запитала Олена. – Мій син живе в Америці, і дочка його живе там

Олена прибирала в квартирі, коли в двері подзвонили. Вона поправила рукою волосся, глянувши в дзеркало, і відчинила двері. На порозі стояла молоденька дівчина. – Здрастуйте, – сказала дівчина. – Я Аліна, ваша внучка. – Яка внучка? – здивовано запитала Олена. – Мій син живе в Америці, і дочка його живе там

Олена стояла біля вікна та дивилася, як сусід несе на плечі живу ялинку. Ось онуки зрадіють. Олена уявила, як вони стрибатимуть від радості, потім вбиратимуться… Олена зітхнула. Вона теж має онуку, але вона живе в Америці і майже не розмовляє російською. Та й син не приїжджав до неї вже три роки. Робота, бізнес. Його дружину Олена бачила раз, коли після весілля на тиждень привіз її син показати матері.

Олена прибирала в квартирі, коли в двері подзвонили. Вона поправила рукою волосся, глянувши у коридорі в дзеркало, і відчинила двері. На порозі стояла молоденька дівчина у великій, за розміром, куртці. Худенькі ноги бовталися в довгих широких чоботях. Без шапки, але в пухнастому сірому шарфі, замотаному навколо шиї і що закривав половину обличчя до самого носа.

– Здрастуйте, – сказала дівчина в шарф. – Я Аліна, ваша внучка. Олена подумала, що не дочула, навіть усміхнулася від жарту.

– Яка внучка?

– Донька вашого сина Євгена. Адже вашого сина так звати? – Сказала дівчина, анітрохи не зніяковівши.

– Ну так. Так так. Тільки він в Америці давно живе. – Олена була добре вихована і тому не зачинила двері перед жартівницею.

– А я знаю. Мама казала. – Внучка явно підготувалася.

Поверхом вище грюкнули двері, і Олена відійшла убік, запрошуючи дівчину увійти до квартири. Не хотіла, щоб їхню розмову почули сусіди. Плітки підуть… І вчасно, бо з четвертого поверху спускалася Ніна Іванівна. Коли сусідка тяжко пройшла сходами, Олена знову звернулася до дівчини.

– Я вас слухаю. Що вам від мене потрібно?

– Ну, як же. Ви ж бабуся моя. – Аліна відтягла шарф донизу, звільнивши гостре підборіддя. Потім почала розмотувати його. – Спекотно у вас.

Олені здалося, що вона жартує з неї. Вона розгубилася, ніяк не могла вирішити, як реагувати: вигнати чи залишити. Тому просто стояла і чекала, що буде далі. Обличчя дівчини раптом змінилося, і Олені здалося, що вона ось-ось заплаче. Та дівчина не заплакала.

– Я з Житомира. Ми з мамою жили у селі поряд із містом. Ваш син приїжджав на практику на завод. Там із мамою й познайомився. Одружитися обіцяв. Мама мені розповідала. – Дівчина говорила вже спокійніше, не так зухвало, як на початку.

– А як ви адресу мою дізналися? – Олена не вірила. Надто неправдоподібною здавалася вся ця історія.

– Так про … ваш син і дав мамі адресу. Я ж сказала, одружитися хотів.

– А ваша мама, що ж не приїхала сама, якщо син її запрошував? – Запитала Олена.

– Мами не стало півроку тому. Розумієте, вона на нього чекала-чекала, але він не відповідав на дзвінки. Вона злякалася, що трапилося з ним щось… Вона приїжджала до вас. Ви не пам’ятаєте? – Аліна запитливо дивилася на Олену.

Олену кинула у жар. Вона згадала. Ось так само відчинила двері і побачила на порозі дівчину, у простенькому не модному одязі. Вона спитала Євгена, а його не було вдома.

«А я сказала, що він вже поїхав чи щось таке. Я навіть не поцікавилася, навіщо він їй». Олена похитала головою.

– Мама розповідала, що вона дочекалася Євгена на вулиці. Йшов дощ, і вона промокла. Потім занедужала та мало не втратила мене. А ваш син сказав, щоб вона не діставала його. Що до дитини йому немає діла. Що не можна вірити словам закоханого хлопця. Що він їде в Америку і не дозволить їй зіпсувати йому життя. Грошей давав, та мама не взяла. Вона його кохала. Ні на кого не дивилася. Одружилася, коли мені п’ять років було. Ох і жарко у вас. – Аліна розстебнула куртку.

– Дядько Микола спочатку подарунки дарував. А потім гуляти почав. Мама фотографію вашого сина зберігала. Так дядько Микола, потім «влаштував» її за це.

– Господи, – Олена схопилася за груди. – Тапки одягни, проходь. – Вона махнула рукою в інший кінець коридору.

Аліна почала швидко роздягатися, знявши об’ємну куртку, вона перетворилася на худенького підлітка.

– Ліворуч, – направила її Олена, бо Аліна ламанулась одразу до кімнати. – Зараз чай поставлю. – Вона посадила дівчину за стіл і ввімкнула газову конфорку під чайником. – Продовжуй.

– А я вже все розповіла. – Притихла Аліна повела худеньким плечком. – Коли маму поховали, вітчим ще більше гуляти почав. Потім привів Марію сусідку. Вона ще більше нього гуляти полюбляла. Загалом він сказав, що я вже велика, нема чого в школу ходити, щоб йшла працювати.

А якось мама сказала, що якщо що, щоби до вас їхала, адресу дала. Як відчувала щось. Ось я й приїхала. Мені нікуди більше. – Аліна замовкла і злякано подивилася на Олену. – Вони мене вигнали. Сказали, що годувати не будуть, якщо працювати не піду.

– Мені син нічого не розповідав. – Олена вимкнула чайник і почала діставати чашки з шафи, уникаючи дивитися на Аліну.

– Хто ж таке добровільно розповість.

– Ти пий чай, поки гарячий. – Олена підсунула чашку, тарілку з печивом і цукорницю. – Я зараз. – Вона вийшла з кухні і зачинила за собою двері.

– Павло, ти міг би до мене зайти? Так, зараз. – Олена зателефонувала другу свого сина, а потім повернулася до кухні.

За десять хвилин прийшов Павло.

– Це друг мого сина. Розкажи йому все. Він юрист, підкаже, що робити. – попросила Аліну Олена.

Дівчина все розповіла знову, трохи з великими подробицями.

– Так, Женька розповідав про свою пригоду. Навіть хотів поїхати туди. Твою маму, Люба, звали? Йому тоді надійшло запрошення до США. Як же я заздрив йому! Мені навіть хотілося, щоб ця Люба нажалілася, щоб зірвалася подорож Женьки. Але вона не стала нічого робити. Женька казав, що вона не залишила дитину. – Павло кинув вибачений погляд на Олену. – Збрехав, значить. І це його донька? Ось справи. А Женька не знає.

– Ні звичайно. Павле, я знаю, ви з ним іноді спілкуєтесь телефоном. Подзвони, розкажи йому. Маєш паспорт? – Олена глянула на Аліну.

– Так, із собою. – закивала Аліна.

– Вона в мене залишиться. Не можу я відправити її назад? Так, Павле, дізнайся, як у школу її оформити, з пропискою як бути. Загалом на тебе вся надія.

– Я зрозумів, Олено Володимирівно. З’їжджу туди. Ви мені адресу напишіть, точний номер школи, класу. Характеристику можуть просити, і оцінки. Ти добре вчилася? – Він глянув на Аліну.

– Нормально. – буркнула вона і опустила очі.

– Зрозуміло. Все зроблю, Олено Володимирівно. І Жені сьогодні ж зателефоную. А комп’ютер маєте? Жартую. Знаю, що ви з ним не дружите. Добре, мені треба йти. Я зателефоную. – І Павло пішов.

Аліна жила в Олени. Вона виявилася не білоручкою. Готувала, прибирала. Сусідам, які цікавилися, хто оселився у неї, Олена відповідала, що приїхала її племінниця.

А напередодні Нового Року раптом прилетів Женя.

– Мамо, навіщо ти впустила її? Набрехала тобі, поплакалася, а ти вуха і розвісила, розтанула. – Вимовляв він, думаючи, що Аліна не чує. – Стільки років минуло.

– Синку, не каже так. Це твоя донька. Я їй вірю. Та якби не вона, я б тебе ще багато років не побачила б. І Павло підтвердив, що в тебе в Житомирі було кохання. Не відмовляйся. – Олена суворо подивилася на сина. – Все таємне рано чи пізно спливає на світ божий. За свої вчинки слід відповідати.

– Мамо, у мене багато дівчат було. Якщо кожна з вулиці прийде і скаже, що вона моя дочка… Чому я вірити мушу? Вона сама залишила дитину.

– Женю, я не впізнаю тебе. Зовсім тебе твоя Америка зіпсувала. – Олена відвернулася від сина.

– Мамо, вибач. Давай, я квартиру їй винайму, оплачу вперед на рік. Нехай живе.

– Ти чуєш себе? Вона ж ще дитина, їй школу треба закінчити. На що вона житиме? Нікуди вона не піде. Ти адресу залишав? Одружитися обіцяв? Бачу, що обіцяв. Я твою американську доньку в очі не бачила. А тут своя, рідна, із нею хоч поговорити можна. Ти винен перед її матір’ю, перед нею. Та якби вона обманювала, навіщо б їй чекати, коли ти приїдеш? Ні, не обманює вона. А ти їдь у свою Америку, а то на Новий Рік запізнишся.

– Мамо, який Новий Рік? Ми Різдво святкуємо. А воно вже минулося. Просто на роботу потрібно. – Мамо, не ображайся. – Женя обійняв матір, потерся щокою об її плече. – Я гроші надсилатиму. Завтра комп’ютер тобі куплю. По скайпу спілкуватимемося хоч щодня. Вона навчить тебе.

– Дружині не скажеш? – Запитала Олена, змінивши гнів на милість.

– Ні. Поки що залишу все, як є. – Женя відсторонився.

– Як знаєш, синку.

Отак і стала жити Олена з онукою. Спілкувалася по скайпу із сином, але не щодня, звісно. Аліна навіть по-англійському примудрилася з молодшою ​​сестрою поговорити. Хоча Женя предсавив її сім’ї, як племінницю мами.

Не все у них гладко виходило. Аліна сьорбнула в своєму короткому житті достатньо, важко з нею було. Павло залагодив із Миколою, щоб дозволив прописати Аліну у Олени. Заплатив чималу суму. Але попередив, що якщо ще грошей проситиме або життя дівчинці псувати, заявить куди слід.

Ось так раптово з’явилася на порозі Олени онука незадовго до Нового Року і стала найближчою їй людиною на всі роки. Чого тільки не буває у житті, правда ж?

Plitkarka

Повернутись вверх