Головна - Життєві історії - – Мамо, до нас сьогодні свати прийдуть. Треба на стіл накривати, – сказала Уляна. – Ну так це ж добре. Зараз, приготуємо щось, – радісно відповіла Надія Михайлівна. – Тату, не знаю як сказати делікатніше… – раптом почала дочка. – Я попросити хочу: ти вже не кажи нічого зайвого, ну про хазяйство, про городи свої. – Що це означає “зайвого”? – насупився Володимир Іванович

– Мамо, до нас сьогодні свати прийдуть. Треба на стіл накривати, – сказала Уляна. – Ну так це ж добре. Зараз, приготуємо щось, – радісно відповіла Надія Михайлівна. – Тату, не знаю як сказати делікатніше… – раптом почала дочка. – Я попросити хочу: ти вже не кажи нічого зайвого, ну про хазяйство, про городи свої. – Що це означає “зайвого”? – насупився Володимир Іванович

– Така серйозна справа, а ми на орендованій квартирі, ну чому б до нас не приїхати! Сватають тебе, Уляно, – Надія Михайлівна, мама симпатичної темнорусої доньки почувала себе не у своїй тарілці.

– Мамо, це не сватання, це знайомство. Ми вже давно з Андрієм зустрічаємось, я часто буваю у батьків Андрія. А ось вас ніхто не бачив, тож і треба було організувати зустріч.

– Ну, так можна було в нас прийняти, хай би приїхали, – батько Уляни, Володимир Іванович, насупив брови і був трохи напружений, – вдома нам було б легше.

– Тату, ну так саме зручніше, навіщо їм їхати до нашого села, краще в місті. Та й Віктор Анатолійович, як я вже говорила, він такий серйозний, завжди зайнятий, у нього свій бізнес… І взагалі небагатослівна людина, з нею важко на контакт йти… Тату, я попросити хочу: ти вже не кажи нічого зайвого…

– Що це означає “зайвого”? – ще більше насупився Володимир Іванович.

– Ну, про всякі там дрібниці, про хазяйство, про город… вони міські, їм це нецікаво.

– Чуєш, Надю, дожилися, донька вчить батька розмовляти.

– Мамо, тату, ну ви зрозумієте, я не хочу вас образити, але я хвилююся, не знаю, як зустріч пройде, що скаже Віктор Анатолійович.

– А що, за вас з Андрієм – Віктор Анатолійович усе вирішує? – Запитала Надія.

– Ні, звісно, ​​ми вирішуємо. Ну, просто Олена Павлівна, вона м’якша інтелігентна людина, я з нею добре спілкуюся. А Віктор Анатолійович він, як керівник, що думає…

– Яка нісенітниця! – обурилася Надія. – Скажи прямо: батькам Андрія не подобається, що ми сільські?

– Ні, він так не говорив, – розгубилася Уляна.

– Пізно ми розпочали цю розмову, – сказав Володимир Іванович, – треба було раніше з’ясувати і не їхати. Хай би наречений із батьками приїжджав до нас знайомитись.

– Це точно, – підтримала дружина, – а зараз вже накриваємо стіл, пізно з’ясовувати. – Загалом, Володя, зрозумів, чого дочка хоче: щоб мовчали ми, підтакували, інтелігентної сім’ї нареченого соромилися.

Уляна закрила обличчя руками, розуміючи, що зайвого наговорила.

– Якщо я невпопад говорю, може мені взагалі піти? – спитав Володимир Іванович. – А ви самі тут розбирайтеся.

– Так, мене залишити і піти, придумав теж. – Надія вирішила виправити ситуацію, бо міняти щось було ніколи і взагалі відступати теж нікуди, невдовзі гості прийдуть. — Добре, батьку, давай без цих тари-бари, промовчи якийсь раз.

Володимир Іванович махнув рукою: – Робіть, що хочете.

За годину стіл був накритий. Уляна часто підбігала до вікна, чекаючи на знайому машину.

Батьки застигли, коли пролунав дзвінок. Володимир Іванович, який на той час видав заміж старшу дочку, і вже балував онуків, відчув себе школярем.

Привітання з порога, вручення квітів, швидке знайомство – все це пройшло за лічені хвилини. Олена Павлівна з приємною усмішкою, хоч і стриманою, поправляла зачіску. Очевидно зробила для цього випадку.

Віктор Анатолійович, за комплекцією, протилежність Володимира Івановича, худорлявого, підтягнутого. Батько Андрія був трохи повненький, не приховуючи живота, рухи були розмашисті, впевнені, говорив бадьоро, швидко, але водночас виглядав по-діловому.

– Дякую, нам дуже приємно побачитися з вами, – з усмішкою говорила Олена Павлівна, сівши за стіл.

Надія Іванівна у відповідь із усмішкою кивала. – Пригощайтеся, будь ласка, – пропонувала вона.

Андрій з Уляною сиділи поруч, теж трохи хвилюючись.

Нарешті Володимир Іванович сказав, передбачивши з цього приводу потрібні слова: – Ну, давайте за знайомство.

Віктор Анатолійович згідно кивнув. Пауза заповнилася дзвоном посуду.

– Пригощайтесь, будь ласка, – часто повторювала Надія, – Ульяночка, пригощай Андрія.

– Так-так, мамо, я пригощаю, – вона перезирнулась з Андрієм і обидва трохи зніяковіли.

– Салатики ось тут, а на гаряче картоплю з м’ясом, – ну що змогли, ми ж сьогодні вранці приїхали, робота знаєте.

– А ви де працюєте, Надія Іванівно? – поцікавився Віктор Анатолійович.

– У районній лікарні. Медсестра я.

– А-аа, згадав, Уляна говорила. А ось про Володимира Івановича не пам’ятаю, чи я так і не спитав.

Володимир трохи кашлянув, наче «виправляючи» голос. – Автомеханік я, на станції техобслуговування працюю. Ну і водій, всі категорії маю.

– Це добре, професія завжди має бути у людини в кишені. Ось я і Андрію завжди говорив про це, тепер наші діти обидва юристи. Добре, якщо все піде чудово.

– Нехай працюють, піде, як по маслу, – схвалив Володимир.

– Ну що ж ви, грибочки спробуйте, – Надія підсунула тарілку, – наші, місцеві, мій чоловік сам збирав, – сказала вона з гордістю.

– Є ж у людей час гриби збирати, – відповів Віктор Анатолійович, – а тут усе життя робота. – Він підхопив грибочок, на секунду залюбувавшись його малим розміром. – Смачно! Дякую, Надія Михайлівно, давно таких грибочків не їв.

– Так це чоловікові моєму дякуйте, це він особисто збирав, потім чистив, ну, правда, чистити я теж допомагала, а потім сам солив. Рецепт роками розробляв, нікому не довіряє.

– Та ви що?! – Віктор Анатолійович ще більше пожвавішав, погляд «заграв», він з цікавістю дивився на майбутнього свата. – Невже все сам, Володимире Івановичу?

Володимир зніяковів. – Ну, є така річ, люблю грибами займатися.

– Так це у вас таке хобі.

– Може і так. Задоволення приносить, коли лісом ходжу, а потім ще до розуму треба довести грибочки.

– Це треба зазначити, – запропонував Віктор Анатолійович.

За півгодини чоловіки голосно розмовляли, додаючи емоції жестами.

Уляна з Андрієм переглядалися, іноді відповідаючи на запитання матерів, або відгукуючись на оптимістичні схвалення Віктора Анатолійовича.

Жінки примудрялися перемовлятися, встигаючи підтримувати розмову чоловіків і зважаючи на молоду пару.

Уляна вже не напружувалася від «словечок» батька, якими він зазвичай блищав у звичному йому сімейному колі.

– А ще, знаєш, Вікторе Анатолійовичу, які у нас ягідні місця, – продовжував розповідати Володимир Іванович, – але щодо ягід це більше дружина, я не любитель тільки вожу її і тещу по ягоди.

– Так ось ці місця знати треба, – відповів гість, – а якщо не знаєш, то навмання потикатися безперспективна справа.

– Ми взагалі-то, з Віктором більше в місті, у ліс, якщо тільки на відпочинок, – сказала Олена Павлівна, – але ви так розповідаєте, дуже цікаво стало.

– Так приїжджайте до нас влітку! – Зраділа Надія.

Віктор Анатолійович так і не доніс чергового гриба до рота. – Чому це влітку? А хіба ми раніше не поїдемо до вас? – Він глянув на Андрія. – Синку, ну так що, сватаєш Ульяну?

Андрій повеселішав, злегка обійняв дівчину. – Звісно, ​​сватаємо. Тату, ну ж ти знаєш.

– Ну ось, значить чого літа чекати?

– Ой, це я думала про ягоди, про гриби, а про сватати, – так, звичайно, приїжджайте до нас. Бачу, у наших дітей все налагодилося, настав час і про справу поговорити.

– Ось це правильно! – Володимир Іванович сплеснув у долоні.

Надія Михайлівна згадала про пиріг і пішла на кухню. – Мамо, я допоможу, – Уляна пішла за нею. – Треба було все-таки торт купити, – невпевнено сказала дочка.

– Неси чашки, наречена, – з усмішкою відповіла Надія, – торт з Андрієм їжте, а я бабусин пиріг привезла.

– То що за краса? – не втрималася і спитала Олена Павлівна.

– А це пиріг ягідний. Тут шар мелених ягід, а зверху сметанка домашня з цукром.

– Це ви самі робили? Я у кондитерській якось бачила.

– Це мама моя, бабуся Уляни пекла, а я допомагала. Вона наполягла, щоб пиріг спекли, дуже просила вас почастувати.

Пиріг “майнув” на кілька хвилин.

– А я ж їв такий пиріг ще в дитинстві у родичів у селі. Не забув смаку, це справжній ягідний.

З-за столу вийшли, хитаючись, швидше за все від того, що засиділися. Худорлявий Володимир Іванович і повненький Віктор Анатолійович підійшли один до одного і тепер стіл не був їм перешкодою. – Дуже радий, – сказав батько Андрія, – хороший ти чоловік, Івановичу.

– Все, значить, знайомимося далі, чекаємо з Оленою вас у нас.

– Домовилися. Потрібно тільки відпустити себе.

– А що за робота, бо я так і не запитав.

– А робота у мене, Володю, споріднена з твоєю: автомобільні вантажоперевезення. І як автомеханік ти розумієш, що транспорт у моїй конторі має бути в ідеальному стані. Стільки років я на це поклав, всяке буває, конкуренція і таке інше… Але нічого, тримаємося.

– Розумію, і тебе розумію і техніку, – Володимир знову потис руку, поки жінки щебетали про нову зустріч.

– Андрій, вези нас, тобі сьогодні не можна, – розпорядився Віктор, – та й взагалі не можна, це вже ми з Івановичем дозволили собі.

– Правильно, я теж за ясну голову, – підтримав Володимир.

____________________

– Ну ось, а ти боялася, – сказала Надія, зачинивши двері.

Уляна шморгнула носом. – Мамо, тату, вибачте, я просто дуже хвилювалася. Ну, він, правда, завжди такий суворий, зайвого слова не скаже. – Вона обійняла батька: – Тату, ти в мене найкращий, дякую тобі.

– Ну добре, все вже минулося. Більше так не панікуй та батька за сільського простака не приймай. І сльози витри, ще не вистачало, радіти треба.

– Дякую, татусю.

Надія Михайлівна все ще стояла у коридорі. Потім задумано промовила: – Батьки. Справжні батьки.

– Ти про кого там? – почув Володимир Іванович.

– Про тебе. І про Віктора Анатолійовича. Пощастило нашим дітям, гарні у них батьки.

– А-ааа, он ти про що. Так і матері у них не гірше, – він цмокнув дружину в щічку. – Піду, ляжу, а то втомився щось сьогодні, ніби цілу вантажівку розвантажив. – Він зупинився і багатозначно додав: – Але я дуже задоволений.

На вулиці, сівши в машину, Віктор з гордістю глянув на сина. – Одружується син. Чуєш, Олена, ось і Андрій у нас дорослий, професія є, тепер дружина скоро буде.

– Гарна дівчина, – сказала Олена Павлівна, – і батьки добрі, люди прості, але щирі, дуже симпатичні. – І вона схвально зітхнула.

Plitkarka

Повернутись вверх