Головна - Життєві історії - Люда була на роботі, коли пролунав телефонний дзвінок. – Приїжджай. Мами не стало, – почула вона в слухавці голос сестри. Люда відпросилася з роботи і помчала додому. Сестри все організували, провели маму в останню путь. Після прощання Люда зайшла у свою кімнату. Раптом двері в кімнату відкрилися, зайшла Віка. – Ти коли збираєшся з’їжджати? – запитала сестра. – Ти про що? – здивувалася Люда. – Мама мені дещо сказала, перед тим, як її не стало, – несподівано сказала Віка. – Що сказала? – не зрозуміла Люда. І Віка все їй розповіла. Люда вислухала сестру і застигла від почутого

Люда була на роботі, коли пролунав телефонний дзвінок. – Приїжджай. Мами не стало, – почула вона в слухавці голос сестри. Люда відпросилася з роботи і помчала додому. Сестри все організували, провели маму в останню путь. Після прощання Люда зайшла у свою кімнату. Раптом двері в кімнату відкрилися, зайшла Віка. – Ти коли збираєшся з’їжджати? – запитала сестра. – Ти про що? – здивувалася Люда. – Мама мені дещо сказала, перед тим, як її не стало, – несподівано сказала Віка. – Що сказала? – не зрозуміла Люда. І Віка все їй розповіла. Люда вислухала сестру і застигла від почутого

– Мамо, ти ж бачиш, що Віка спеціально провокує мене на сварку. Чому ти це не зупиниш? Ти весь час намагаєшся зробити вигляд, що все гаразд. А ось не в гаразд. Тебе не бентежить, що я не можу спокійно без сварок перебувати в нашій квартирі і мені доводиться ночувати у чужих людей? А ти й слово переживаєш їй сказати, так не можна мамо.

Дві сестри постійно сварилися. Люді здавалося, що її старша сестра Віка спеціально виживає її із квартири. Вона взяла своє пальто, сумку й уважно подивилася на матір, яка стояла тут же в коридорі і з нещасним виразом обличчя переступала з ноги на ногу. Перед тим, як зачинити за собою вхідні двері квартири, Люда встигла помітити тріумфуючий погляд сестри.

Вийшовши з під’їзду і накинувши каптур на голову, Люда йшла двором їхнього будинку. Вечоріло, сипав сніг. Сніжинки у світлі ліхтаря повільно кружляли в повітрі, тихо падаючи на дитячу гойдалку. Люда настільки поринула у свої невеселі думки, що не помічала, як псується погода.

Їй ще цілий рік навчатиметься в інституті. Винаймати окрему квартиру дорого. Перевестися на заочний та йти працювати не хочеться. Потрібно закінчити навчання. Значить, доведеться терпіти ще рік її старшу сестру. Від матері ніякої допомоги не буде, думала Люда.

Коли Люді було 10 років, а Віці 14, їхній батько пішов із сім’ї. Матері, щоб забезпечити дочкам відносний достаток, доводилося працювати на двох роботах, оскільки аліменти були маленькі. Дівчатка були надані самі собі. Віка на правах старшої сестри командувала молодшою, перекладала на неї всю домашню роботу.

Мати приходила з роботи надто втомленою, щоб вислуховувати скарги Люди. 

– Слухайся Віку, вона старша і краще знає, що робити. Якщо вона просить тебе помити підлогу, то просто зроби це. Ти ж бачиш, що я працюю від зорі до зорі і намагаюся забезпечити вам гідне життя. У мене немає сил ще й у ваших розбірках брати участь.

Так мама відповіла Люді. Віка чула це і, залишаючись безкарною, ще більше діставала свою молодшу сестру. Віка не соромилася навіть «сваритися», коли матері не було вдома. Люда плакала, скаржилася матері, але все було марно. Коли Люда підросла, то стала давати відповідь сестрі на її викиди. Віка зрозуміла, що силою вона вже нічого не досягне, і почала діяти хитрістю.

Останньою краплею, що переконала Люду піти ночувати до подруги, було те, що Віка вирішила переселити сестру з їхньої спільної кімнати до кімнати до матері.

– Я заміж виходжу, у мого нареченого немає своєї житлоплощі. У нас двокімнатна квартира, в одній кімнаті житиму я з чоловіком, а в іншій ти і мама. Бери свої речі та перенось до мами. Ну і що, що там кімната на шість метрів менша, ніж ця. Поміститеся теж мені, принцеса знайшлася, – заявила Віка.

Мати намагалася примирити дочок, кажучи, що Віка має рацію. 

– Людо, поживеш зі мною в кімнаті, що тут такого. Ти все одно в інституті цілий день проводиш. Ось знайдеш нареченого з квартирою і переїдеш до нього – закликала матір Люду змиритися з рішенням Вікі.

– Віка вже працює, нехай вона йде на орендовану квартиру зі своїм нареченим. Чому ми маємо позбавлятися комфорту? Поки дітей нема, нехай вони живуть окремо, – висловилася Люда, але ніхто її не слухав.

Прокинувшись від своїх роздумів, вона зрозуміла, що падаючий сніг вже намів невелику кучугуру на її каптурі. Було холодно в ноги, навіть у теплих чоботях. Подруга винаймала кімнату у бабусі. Там було тісно та незатишно, але їй не відмовляли у ночівлі. А потім подруга поїхала до іншого міста.

Люда тіснилась у маленькій кімнаті разом із матір’ю. За кілька місяців Віка повідомила, що вона вагітна. Люда вирішила, що як тільки вона отримає диплом і знайде роботу, то орендуватиме окрему квартиру. Всі звістки, пов’язані з її старшою сестрою, їй були нецікаві.

– Не забудь, що ти як рідна тітка маєш постаратися з подарунком. Мені потрібне ліжечко для дитини та колиска, – знову командувала Віка.

– Я заощаджую гроші, щоб винайняти окреме житло. Ліжечка та колиски це тільки ваша проблема, – відповіла їй сестра.

Люда почала працювати, їй вдалося влаштуватися на добру посаду, і вона була на сьомому небі від щастя. Вона вже придивлялася орендні квартири, сподіваючись невдовзі переїхати. Несподівано важко занедужала мати, а оскільки старша сестра була вже глибоко вагітною, всі турботи по догляду за матір’ю лягли на плечі Люди.

– Мені не можна тяжкого піднімати, ти, що, не розумієш, – кривилася Віка на прохання Люди про допомогу.

– Та я ж не прошу маму піднімати. Просто приготуй обід і погодуй її, мені треба відлучитися ненадовго, – просила Люда.

Віка вдавала, що вона погано почувається, і йшла до своєї кімнати. Всі гроші, які Люда планувала витрачати на оренду квартири, йшли на доглядальницю, яка доглядала матір, поки Люда була на роботі. Старша сестра посилено готувалася до пологів і жодної копійки на догляд за матір’ю не давала.

Після народження дитини Віка так само продовжувала не помічати нездужу матір. 

– Мені треба думати про дитину, а ти тут з якимось проханням чіпляєшся. Мама з тобою живе в кімнаті, і забезпечуй їй повноцінний догляд, – так відповідала Віка сестрі.

Люда вже була готова йти до суду, щоб розділити витрати на догляд за матір’ю зі старшою сестрою, але через місяць матері не стало. Наступного дня після прощання Віка зайшла до Люди в кімнату і поцікавилася: – Ти коли збираєшся з’їжджати? Ти ж планувала жити в орендній квартирі, от і збирай валізи.

– Я поки не переїжджатиму, всі накопичені гроші мені довелося витратити на догляд за мамою та її прощання. Ти ж і копійки не дала.

– А давай я тобі все поясню. У мене дитина, і ми не можемо жити втрьох в одній кімнаті. Я хочу переробити маленьку кімнату під дитячу, так що поспіши з переїздом.

– Дорога сестро, а ти не забула, що у спадок квартира ділиться на нас двох порівну? І я сама вирішуватиму, де мені жити і коли мені переїжджати.

Віка почала сваритися: – Яка твоя половина квартири? У мене чоловік та дитина, а ти одна. Я більше потребую.

Люда спокійно слухала вигуки сестри і насмішкувато посміхалася. 

– Ти вирішила, як у дитинстві, вказувати мені, що робити, та тільки я вже виросла, якщо ти ще не помітила. Я хочу одразу продати свою половину квартири, жити з тобою в одному приміщенні не збираюся. Так що в тебе два варіанти – або ти купуєш у мене половину квартири, або житимеш із такими сусідами, що підеш перша з квартири. Нехай я втрачу в грошах від продажу, мені все одно.

Після цих слів Люди почалося таке, що довелося втрутитися навіть чоловікові Віки, зазвичай тихому і непомітному чоловікові. Він повів свою дружину на кухню, щоб та трохи заспокоїлася. Люда таки перебралася на орендну квартиру від гріха подалі. Виявилося, що їй належить таки не половина квартири, а менша частина. Сестра тріумфувала, вчасно вона народила.

Віка, як і очікувалася, відмовилася викуповувати частку сестри. Після вступу в спадок Люда відразу знайшла покупця.

– Погано я тебе виховала в дитинстві. Треба було тебе взагалі виставити з дому, – бурчала Віка, доки Люда забирала свої речі із квартири.

– Ти заслужила на своє. Хотіла вхопити більше, ніж тобі належить, але не вийшло, ось ти тепер і ображаєшся. І ще. Я не збираюся вдавати, що між нами існують родинні стосунки. Прощай.

Вона ні хвилини не шкодувала, що порвала всі зв’язки з рідною сестрою. До неї доходили чутки, що Віка так і не змогла ужитися з новим сусідом і, здається, вона розлучається зі своїм тихим чоловіком. А може виходить заміж за цього сусіда. Від сестри можна чекати будь-чого, але Люді це вже не цікаво.

Plitkarka

Повернутись вверх