Головна - Життєві історії - Інна якраз поверталася з відрядження і зустріла біля під’їзду сусідку. – О, Інна! Повернулася? – Анжела глянула на валізу, яку Інна поставила на землю. – Новини знаєш? – Які? – Інна підняла голову. – До Ольги дружина Сергійка приїхала і онука привезла. Ключі випали з рук Інни, а вона так і застигла, дивлячись на Анжелу

Інна якраз поверталася з відрядження і зустріла біля під’їзду сусідку. – О, Інна! Повернулася? – Анжела глянула на валізу, яку Інна поставила на землю. – Новини знаєш? – Які? – Інна підняла голову. – До Ольги дружина Сергійка приїхала і онука привезла. Ключі випали з рук Інни, а вона так і застигла, дивлячись на Анжелу

-Здрастуйте, тьотю Олю! – Інна притримала двері сусідці, яка йшла з повними сумками. – Допоможу!

-Привіт, Інночко! Та не треба, прийшла вже, впораюся.

-А що ви такі важкі сумки і сама? Нічого не сказали. На гостей чекаєте?

-Та ліньки два рази ходити. Збираюся на дачу. Які в мене гості, Інно? З того часу, як Сергія не стало, тільки сестра приїжджала один раз. Їй зараз не до візитів, другий онук з’явився, вона дуже зайнята…

Ольга Василівна зітхнула, кивнула Інні, і пішла вгору сходами. Інна подивилася їй услід, дивлячись, як важко вона ступає, і замислилася.

Як іноді буває в житті…

Ольгу Василівну, яка була трохи старша за її маму, Інна знала стільки, скільки жила в цьому будинку, тобто майже тридцять років. Спочатку називала її тіткою Олею, а коли пішла до школи – Ольгою Василівною, бо сусідка стала її першою та найулюбленішою вчителькою.

З матір’ю Інни Ольга дружила з моменту новосілля і до самого кінця, допомагаючи Інні доглядати її, коли та була слаба та організовувати проводи, коли мама пішла.

Сергійко, син Ольги, був нерозлучним другом і першим помічником у всіх «заходах», які починала Інна. Вона посміхнулася, згадавши раптом, як же їм влетіло від матерів, коли вони, восьмирічні, вирішили поїхати до моря і примудрилися дістатися до сусіднього району, «зайцями» пробравшись в електричку, примостившись до великої родини. Сергійко тоді мужньо взяв всю провину на себе, хоча всі розуміли, що витівка належала зовсім не йому.

Дітьми вони товаришували, незважаючи ні на що, і не було такої сили, яка б могла їх посварити. А коли стали старшими, у свій час матері навіть сподівалися, що вони створять сім’ю, але Сергій з Інною на це тільки розсміялися.

Інна проводила Сергія на службу, допомагаючи накривати стіл його дівчині, яку вона добре знала.

Й Інна написала другові, коли Марина, не дочекавшись його, вискочила заміж.

Нишком, нічого не сказавши Сергію і не вважаючи за потрібне пояснити, чому відкинула його кохання. Інна проводила його, коли він вирішив поїхати на заробітки.

Обійнявши її на вокзалі, Сергій тихо сказав, щоб не почула матір, яка стояла поряд:

-Так краще. Нехай буде щасливою.

Інна у відповідь тільки похитала головою, обійнявши його міцніше.

Марина весь місяць, який Сергій провів у рідному місті після повернення зі служби, намагалася якнайчастіше траплятися йому на очі. Інна спочатку думала, що він перебільшує, але потім сама стала свідком того, як Марина чатувала у дворі. Недовго думаючи, Інна підійшла до неї і запитала, навіщо вона це робить.

-Нехай бачить, яка я щаслива!

-Не розумію, навіщо тобі це треба? Ви розлучилися. Він тобі нічого поганого не зробив. Не зраджував. Навіщо, Марино? За що ти так з ним? Відпустити не можеш? Чому?

-Тому що… – Марина запнулась, і Інна побачила, що її очі налилися сльозами. – Тому що так потрібно! А тобі що до того? Що ти лізеш?

-А я, здається, зрозуміла! Не склалося життя сімейне, так? Ось і мстишся йому за те, що сама ж і наробила?

-Іди ти знаєш куди?! – Марина розвернулася і майже бігом кинулася геть із двору.

-Значить, вгадала… – Інна похитала головою.

І коли Сергій сказав, що ухвалив рішення поїхати, вона його повністю підтримала, пообіцявши, що не залишить Ольгу і допомагатиме, якщо знадобиться.

Слово вона своє дотримала. Виходжувала Ольгу після того як та дуже заслабла, дізнавшись, що її єдиного сина раптово не стало. А коли Ользі стало краще, зібралася і поїхала, щоб повернути матері сина, хоча б для того, щоб попрощатися.

На це пішли всі її заощадження, які вона відкладала на квартиру, але Інна ніколи про це не шкодувала, дивлячись, як Ольга Василівна щотижня тихо виходить рано-вранці з під’їзду, щоб поїхати на цвинтар. Ці візити стали для неї єдиною втіхою.

-Добре, що Сергій поруч…

Ольга замінила маму на весіллі Інни, адже інших родичів у неї не було, і допомагала їй із сином, якого Інна народила раніше терміну.

Інна сіла в машину і подумки поставила собі галочку, що треба було б запитати в Ольги, коли саме вона збирається перебиратися на дачу, щоб відвезти її. Якщо сьогодні нічого не сказала, значить ще не зовсім готова. Інна знову посміхнулася. Та там однієї розсади! Вантажівки мало буде.

Вдень вона закрутилася на роботі і забула, що збиралася зайти ввечері до Ольги. Було серйозне відрядження, від якого залежало, чи стане вона начальником підрозділу, і Інна повністю поринула в підготовку, геть-чисто забувши про все на світі.

Повернувшись через тиждень, вона зустрілася біля під’їзду з сусідкою.

-О, Інно! Повернулася? – Анжела глянула на валізу, яку Інна поставила на землю, риючись у сумці у пошуках ключів. – Новини знаєш?

-Які? – ключі, нарешті знайшлися і Інна підняла голову.

-До Ольги дружина Сергійка приїхала й онука привезла.

Ключі випали з рук Інни, а вона так і застигла, дивлячись на Анжелу.

Та ніколи не була пліткаркою, але знаючи особливі стосунки Інни з Ольгою, вирішила, що вона має знати, що відбувається.

-Нічого не зрозуміла… – Інна похитала головою. – Яка дружина? Звідки дитина?

-Не знаю. Майже тиждень тому до Ольги приїхала якась жінка, яка назвалася дружиною Сергія. У неї маленький хлопчик, два роки. Стверджує, що він – син Сергія.

-Так… А Ольга?

-А що Ольга? Зраділа, звісно. Хоча спочатку погано їй було, моя мама бігала, швидку викликала. Але обійшлося. Задоволена, щаслива, гуляє з хлопчиком. Але, Інно, тобі це не здається дивним?

-Не те слово… – Інна підняла ключі та підхопила валізу. – Дякую, що розповіла. Буду готова до «сюрпризу».

Увечері вона постукала до сусідньої квартири і здивовано ахнула, коли Ольга відчинила їй двері.

Сусідку було не впізнати. Куди й поділася згасла, така, як ніби через силу змушує себе жити, пенсіонерка? Перед нею стояла повна сил, сяюча від щастя, жінка, яка ніби виграла щойно в лотерею найголовніший приз у житті.

-Інночко! Проходь! Я так рада тебе бачити! Ти не уявляєш, які у мене новини!

Інна звично взула капці, що стояли біля входу, і пішла слідом за Ольгою до вітальні. Квартира у Ольги була великою, трикімнатною. Її вони з чоловіком отримали саме, коли народився Сергій.

З кімнати їй назустріч вийшов хлопчик і Інна напружилася. Світленький, блакитноокий, як Сергійко в дитинстві, але більше… Нічого…

Втім, свої думки вона вирішила залишити при собі і, погладивши по голові малюка, пройшла в кімнату. Худенька, темноволоса дівчина поставила на підставку праску, якою прасувала дитячі речі, і привіталася.

-Інно, це Ірочка. Дружина мого Сергія.

-Неофіційна, – Іра говорила дуже тихо, наче боялася, що її почує хтось, кому її слова не сподобаються.

-Яка різниця, Іринко. Головне, що ви жили разом і є тепер маленький Сергійко. Господи, як я рада, що ти приїхала!

Інна слухала на пів вуха захоплення Ольги, а сама уважно розглядала Ірину.

Перше, що їй кинулося в очі, була худорлявість і блідість цієї молодої жінки. Вузьке личко, тонкі, але явно сильні руки, які пурхали над дошкою для прасування, ніби існуючи окремо від господині. Малюк дотупав до матері і, притулившись до неї, підняв очі.

-Мама!

-Так, Сергійко! Що ти хочеш? Голодний уже? Зараз я закінчу, мені трішки залишилося, і нагодую тебе, добре?

Хлопчик мовчки притулився до ноги матері і почав уважно роздивлятися Інну. Та все ще намагалася розгледіти в ньому хоч якісь риси Сергія і розуміла, що дитина, мабуть, більше схожа на матір. Те ж вузьке обличчя, ті ж довгі пальці.

-А як ви познайомилися з Сергійком? – Інна відзначила, як здригнулася Ірина, але вирішила поки що промовчати.

-На будівництві. Ми працювали разом.

Іра вимкнула праску і пильно глянула на Інну.

-Я сьогодні пиріг пекла, хочете спробувати?

-Так, Ірочко, роби чай. Щось я зовсім забула! – Ольга піднялася і взяла за руку Сергійка. – Ходімо, мій любий, бабуся тебе погодує, а мама нам смачного чаю потім зробить.

Вони вийшли з кімнати, а Ірина, склавши білизну, обернулася до Інни.

-Ви мені не вірите?

-Чому ви так вирішили? – Інна уважно глянула на Іру. – У мене повинні бути причини сумніватися в вас?

-Ольга Василівна казала, що ви із Сергієм близько дружили?

-Так це так.

-І він нічого не писав про мене?

-Ні. Ні про вас, ні про дитину.

-І тому ви думаєте, що я брешу?

-Я нічого не думаю, Іро, – Інна підвелася. – Це ж не я сказала. Я ж можу сказати лише одне. Ольга мені як друга мати, тому самі розумієте, мені небайдуже все, що з нею відбувається. Тож поживемо – побачимо. Вибачте, я не питиму чай, мене син вдома чекає.

-Я проведу вас.

Іра вийшла в коридор слідом за Інною.

-Ви не думайте нічого поганого, Інно.

-Поки що й не збиралася.

Вони кивнули один одному, і Інна пішла.

З цього дня вона уважно спостерігала за тим, що відбувається у житті Ольги. Здавалося, що все йде добре. Ірина взяла на себе майже всю роботу по дому і влаштувалася на роботу в сусідній магазинчик, який торгував тканинами.

Виявилося, що вона дуже добре шиє і поступово до неї потягнувся струмочок замовниць. Ольга виділила їй найбільшу спальню, яка належала раніше Сергію, і вони облаштували там куточок під майстерню.

На день народження Ольга подарувала Ірині гарну швейну машинку, і та не знала, як дякувати новоспеченій свекрусі.

Частину літа Ольга за звичкою провела на дачі, забравши із собою Сергійка. Іра їздила до них майже щодня, доки Ольга не обурилася.

-На тобі вже немає обличчя, така втомлена. Приїжджай на вихідні. Користуйся моментом для відпочинку. Сергію тут добре.

-Так, я не сумніваюся! Мені просто й самій тут дуже подобається. Я завжди мріяла навчитися садити квіти, адже раніше у мене не було можливості.

На той час Ольга вже знала, що Іра виросла у дитбудинку. Назвати житлом ту кімнату в гуртожитку, яку їй виділили, не повернувся б язик ні в кого. Вона, помикавшись трохи, зібралася і поїхала на заробітки, за порадою подруг, які пройшли той самий шлях до неї.

Про знайомство з Сергієм та їхнє спільне життя Іра розповідала мало, і Ольга списала це на те, що їй важко згадувати той час.

Тому вона припинила розпитування і зосередилася на сьогоденні, адже було стільки всього хорошого, що можна і потрібно було зробити, щоб маленький Сергійко ріс здоровим і щасливим.

Допитливий хлопчик так глибоко увійшов до її душі, що вона, дивлячись на онука, мимоволі забувала іноді, що не вона його мати.

Інна дивилася на те, що відбувається і тихо раділа за Ольгу, дивлячись, як та розцвіла, ніби наситившись силою від цього малюка, який ласкаво називав її «бабусею».

Запитань до Ірини в неї залишилося більше, ніж відповідей, але бачачи, як та живе, Інна вирішила залишити ці питання при собі, розсудивши, що чужа душа – темрява, а справи говорять за людину краще, ніж слова.

Майже два роки минуло з того часу, як з’явилася в будинку Ольги Іра з дитиною, коли трапилося лихо. Маленький Сергійко дуже заслаб.

Його поклали в лікарню.

-Заспокойтесь. Триває операція, – вийшов до них лікар. – Але у нас виникли проблеми. Потрібна кров. Наскільки я розумію, у хлопчика рідкісна група?

-Чому рідкісна? – Ольга повернулася до Ірини. – У Сергія перша була. А, у тебе Ірочка, яка?

Ірина стояла, впустивши руки, і опустивши голову.

-Іра! Що ти мовчиш? – Ольга здивовано дивилася на невістки.

-У Сергія четверта негативна. Як і в його батька.

Ольга спантеличено озирнулася на Інну.

-Як це?

-Не має значення зараз. Скажіть, скільки часу ми маємо? – Інна обняла за плечі Ольгу, боячись, що та не витримає.

-Мало. І цієї групи у нас також дуже мало. У вас є знайомі, чи друзі з такою ж групою?

-Є. На щастя, є, – Інна посадила Ольгу на стілець і дістала з сумки телефон. – Мені потрібно півгодини.

Лікар кивнув, а Інна набрала телефон чоловіка.

Увечері вони разом сиділи в квартирі Ольги. Операція пройшла успішно. І коли Інна ввечері привезла їх з Ольгою додому, Іра, яка вже взяла себе в руки, мовчки дістала сумку, з якою вона приїхала до Ольги, і почала збирати речі.

-Що ти робиш? Інно, що вона робить? – Ольга здивовано дивилася на збори, не до кінця усвідомлюючи, що цей довгий день, який вмістив у себе ціле життя, добігає кінця.

І десь там, у лікарні, спить зараз її найулюбленіший хлопчик, а його мати чомусь складає у стару спортивну сумку його сандалики, майки та шортики.

-Вона збирається, тітка Оля. Іра, може ти все-таки хоча б зараз поясниш, що відбувається?

Руки Іри застигли на секунду, а потім продовжили, складаючи чергову футболку сина. Вона кивнула:

-Розкажу. І заздалегідь перепрошую за те, що я зробила. Виправдання мені немає.

Монотонно, ледь вимовляючи слова, вона почала розповідь:

-Коли приїхала я на будівництво, ніхто на мене не звертав уваги. Там такі дівчата були красиві, а я що?

Мало того, що непоказна, так ще й бідна зовсім. Усього й багатства було, що в сумку ось цю саму вмістилося з одягу, який мені подружки всім інтернатом збирали перед випуском.

Майже рік я працювала у бригаді, а потім познайомилася з Миколою.

Гарний був, роботящий, дівчата довкола нього хороводи водили, а він чомусь на мене заглядатись став.

Заміж не кликав, та я й не чекала особливо. Яка з мене дружина? Кохання наше недовге було, всього пару місяців зустрічалися.

А потім мені, в один зовсім не прекрасний день, сказали, що він поїхав, перевівся кудись. А ще через пару місяців я дізналася, що в мене дитина буде.

Першою думкою було – не залишати, адже сама не впораюся. Але лікар відмовив мене. Саме тоді я з Сергієм і познайомилася.

Він про мене все знав. Допомагав мені і до пологів, і коли Сергійко з’явився. В нас нічого з ним не було. Я не хотіла. Боялася, та й життя йому псувати не хотіла. Від допомоги теж відмовлялася, але він наполіг. А потім він… – Іра опустилася на стілець і заплакала. – Якби я знала…

-Тобто Сергійко любив тебе?

-Не знаю. Він не говорив мені про це. Розумів, мабуть, якщо він скаже, то я його прожену одразу. Єдине, сказав якось, що хоче бути батьком Сергійка. Ось… Тепер ви знаєте. Ольга Василівна. Пробачте мене! – Іра підняла заплакані очі на свою «свекруху». – Я дуже винна. Сергійку так важко було там, а йти мені не було куди.

Ольга важко піднялася на ноги, поплескавши по плечу Інну, яка хотіла було допомогти і, підійшовши до Ірини, міцно обійняла її.

-Нічого я не знаю та й знати не хочу! Сергійко мені – онук, а ти – донька. І давай залишимо цю тему назавжди. Немає її! Забули! Зрозуміла мене?

Ірина, притулившись до Ольги, тільки мовчки кивнула, не в змозі відповісти.

Інна мовчки встала і тихенько вийшла, зачинивши за собою двері.

А через місяць вона вантажила в багажник машини речі та вкладала банки з компотами та соліннями.

-Інночко, а цей кошик треба поставити так, щоб не пом’ялися! Це твій, – Ольга простягла Інні кошик і посміхнулася. – Відчуваєш запах?

–Антонівка! Мої улюблені! Спасибі!

-Знаю, що улюблені! Тому навпіл і поділила. Адже їх мало цього року зовсім. Половина тобі, половина – Сергійку. Він її також дуже любить. Так, рідний?

Сергійко взяв руку бабусі і притулився до неї, обійнявши.

-Тітко Інно, а можна мені посигналити?

-Сергію! Знову сусіди сваритимуться? – Ірина поклала останню банку в багажник і задоволено кивнула. – Все!

-Мамо, ну я один раз!

-Гаразд, один раз можна.

Гучний сигнал зігнав з дерев у саду зграю горобців, розбудив сусідську кішку і вщух, змінившись радісним сміхом хлопця, який лукаво глянув на матір і бабусю і натиснув на кнопку ще раз…

Plitkarka

Повернутись вверх