Галичанка «відсиділа» 6 років за вбивство, яке не скоювала

ірина-лешина-сізо

Суд присяжних звільнив 34-річну Ірину Лешін, не знайшовши жодного доказу її винуватості.

Ірина Лешина досі здригається, коли поруч починають голосно розмовляти або активно жестикулювати, – боїться ударів. Після шести років, проведених в СІЗО, 34-річна жінка не може надихатися свободою.

– Радію кожному дню на волі, – розповіла львів’янка Ірина Лешина. – Милуюсь Львовом, людьми, радію чашці кави і звичайному бутерброду – після камери, вони для мене смачніші будь-яких делікатесів.

Вільною із залу суду Іра вийшла напередодні Нового року, 28 грудня. Тоді суд присяжних виправдав її, і ще двох чоловіків, яких звинувачували в тому ж злочині – вбивстві ринкової торговки. Всі троє просиділи в похмурих казематах львівського СІЗО по шість довгих років. Засудити і відправити до в’язниці їх не могли – доказів провини не було.

Цей злочин стався в липні 2010 року. Незадовго до цього Ірина, інвалід 2-ї групи, отримала невелику квартирку від ЖЕКу на вулиці Городоцькій, неподалік від центру міста. Жінка за освітою психолог, але тоді не працювала.

Житло маленьке, без газу і електрики – але зате своє. Правда, ремонту в квартирі не було, навіть на вхідних дверях замок не працював. Ірина збиралася поміняти двері, але не встигла.

– Я приходила в цей будинок тільки переночувати, а вранці йшла до знайомих на ринок, щоб не нудьгувати в порожній кімнаті, або у своїх справах, – каже Ірина. – Додому поверталася лише ввечері. У той день, вірніше, вечір, 11 липня, я прийшла додому. І відразу зрозуміла, що в квартирі хтось є. Злякалася, кинулася до сусіда. Він прийшов, посвітив ліхтариком і сказав, щоб я не заходила, бо в кімнаті на підлозі лежить якась жінка зі зв’язаними руками. Ми відразу ж викликали міліцію і швидку допомогу.

Жінка вже була мертва. Іра її знала, але не спілкувалася, лише віталася – вона торгувала на сусідньому ринку. До речі, про ту торговку на базарі відгукувалися не дуже добре – гуляща, нечесна на руку. Але яким чином ця жінка потрапила в квартиру Лешиної, хто її вбив – досі невідомо.

– Почалися постійні допити в Галицькому райвідділі міліції, – згадує Ірина. – Під час допитів, що мене насторожило, питали не про те, хто скоїв убивство, а хто був прописаний в моїй квартирі. Мене били, але я не зняла побої. Не знаю, чому тоді цього не зробила. А в грудні 2010-го мене знову викликали до райвідділу – начебто подивитися фотографії. Я приїхала. Коли зайшла, почула крики з другого поверху будівлі – виявилося, це били двох інших підозрюваних в цьому вбивстві. І зрозуміла, що зараз візьмуться і за мене. Увійшла в кабінет і відразу отримала кулаком в обличчя.

Правоохоронці, молоденькі пацани, пам’ятаю, з обручками були. Я ридала: “Пожалійте мене, у вас же у всіх сім’ї є”. Але ні – вони вибивали зізнання. Різали мій язик ножицями, пошкодили щелепу. Коли я впала на підлогу, били ногами. Як я кричала … Але на допомогу ніхто не прийшов. Правда, між собою говорили: “Може, даремно ми її б’ємо і вона не винна?” Але продовжували, били 6 днів.

Вибивали зізнання і з двох інших підозрюваних, Андрія і Володимира, – чоловіки були добре знайомі з убитою. А ось Ірина знала їх лише “поверхово”. Відомо, що Андрій хворий на шизофренію, а Володимир – німий. А “лідером” банди, на думку слідчих, була Ірина. Жінка каже, що разом з Володимиром і Андрієм навіть вирішили в якийсь момент зізнатися в тому, чого не робили, бо не було сил терпіти тортури. Потім, правда, відмовилися від своїх слів.

А потім Іру відправили в СІЗО. Від неї відвернулися всі: друзі, хлопець, з яким тоді зустрічалася, навіть сестри-черниці одного з львівських притулків, які її виховували.

– У СІЗО всяке бувало, мені навіть згадувати важко, – зітхає жінка. – Постійно ходила голодною, не могла їсти ту їжу, яку там давали. Щоб заглушити голод, намагалася палити. Але в тих же стінах знайшла свою названу матір, яка замінила мені рідну. Вона вийшла трохи раніше за мене.

Про історію знайомства з тієї, яка так підтримала Лешину в найважчий момент життя, Іра розповідати не хоче. Каже, це свята жінка, не треба про неї згадувати в газеті.

Незважаючи на жахи ув’язнення, Лешина не здалася. Сидячи в СІЗО, намагалася домогтися звільнення – писала листи президенту України, в мерію Львова, навіть екстрасенсам. Каже, не раз закрадалися думки покінчити з життям – в такі хвилини її рятувала лише молитва. Справа зрушила з мертвої точки, коли за неї взялися адвокати з Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Львівській області. Їх роботу оплачує держава, для клієнтів послуги безкоштовні. Адвокати, а саме Роман Бенцарук, Ростислав Доль і Олег Волкун, переконали суд присяжних в невинності Ірини, Андрія і Володимира – доказів їх причетності до жорстокого вбивства немає. Правда, прокурори в залі суду заявили, що подадуть апеляцію.

– Кажу як є: якщо мене знову заберуть в СІЗО, я покінчу з життям. Я не переживу цього знову, – ледь не плаче Ірина.

Про проблеми, з якими зіткнулася при виході на свободу, жінка намагається не говорити. Зараз займається відновленням паспорта і пенсією по інвалідності. І головне – намагається повернути свою квартиру. Коли вийшла з в’язниці, виявилося, що в її житло влаштувався переселенець з Донбасу. Хто йому дав дозвіл і пустив сюди – невідомо. Але вже в лютому чоловік пообіцяв виїхати, і Ірина повернеться в рідні стіни. А поки що живе в квартирі своєї названої мами.

При цьому вона навіть не намагається домогтися покарання винних.
– Шукати справедливості, подавати в суд я не буду – за скоєне і так ніхто не відповість, – зітхає Ірина.

львівське-сізо

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *