Все про медичну реформу: оплата, ціни на ліки та субсидії

дівчині-роблять-укол

Про те, за які медичні послуги доведеться заплатити, і як буде працювати страхова медицина розповів заступник міністра охорони здоров’я Павло Ковтонюк.

Субсидії на лікування

– Які медичні послуги будуть платні, а які ні?

– Медичні послуги в Україні фактично давно платні. І реформа системи охорони здоров’я для того і потрібна, щоб якомога більше їх покривало саме держава. А там, де доведеться платити з власної кишені, ціна була б мінімальною.

Однозначно, безкоштовними залишаться послуги екстреної медичної допомоги, первинна, паліативна, і допомога по пологах і дітям.

Бюджет для цього значно збільшиться в найближчі три роки. У 2020 році обсяг послуг, які компенсує держава, стане суттєвим, і люди будуть платити лікарям набагато менше, ніж сьогодні.

– А скільки буде коштувати консультація, наприклад, у гінеколога? І якою буде механізм оплати? Спочатку доведеться вистояти чергу в касу, а потім з чеком йти до лікаря?

– У 2018 році набуде чинності новий механізм фінансування первинної медичної допомоги – сімейних лікарів, педіатрів і дільничних терапевтів. Цей вид допомоги, в нашому законопроекті, повністю покривається державою і співоплати не припускає.

Співоплати за медичні послуги почнуться не раніше 2020 року. Як це буде? Ми розробимо дуже просту і зрозумілу для людей систему. Точно можу сказати, що не треба буде рахувати вартість кожної конкретної процедури: тобі зробили укол, ваткою прикрили, і ти думаєш, скільки за шприц, скільки за вату? І чи вистачить грошей на наступний укол? Ні – буде фіксована сума, яку ти платиш за “пролікований випадок”, за всі процедури, і за весь курс лікування.

Коли в кінці 2019 року візьмуть гарантований пакет, ми оголосимо, ось така сума оплати за лікування в стаціонарі. І в усіх пологових будинках вона однакова, незалежно від того, скільки ви там лежите, який у вас стан, які процедури вам роблять. І так само буде в амбулаторно-поліклінічному сегменті.

– Всі послуги вузькопрофільних фахівців стануть платними. Але в законопроекті йшлося про субсидії від держави.

– Послуги вузькопрофільних фахівців, як і всі інші послуги, покриваються державним гарантованим пакетом медпослуг. Однак деякі послуги можуть покриватися не на 100%. Пацієнти, які не зможуть оплачувати послуги, повинні звернутися за субсидією. Лікарні будуть працювати за договорами з “Національною службою здоров’я” на покриття гарантованого пакету і з тим міністерством, відомством, яке надає медичні субсидії.

Добровільне страхування

– В рамках медичної реформи планується страхова медицина. Купівля страхового поліса справа обов’язкова або добровільна?

– Купівля поліса – справа добровільна. Поліс буде покривати ті послуги, які не покриє держава. Ми не плануємо створювати державну страхову компанію, так як нам здається, що ринок приватного страхування з цим прекрасно справляється. Для людей, які не можуть купити страховий поліс, в разі серйозних хвороб, ми створимо державні програми.

– Уже відомо, які послуги покриють страхові поліси?

– Щороку буде прийматися деталізований перелік медпослуг, і рівень їх покриття виходячи з можливостей бюджету.

– Це буде відбуватися як у фільмах: мене привезли в лікарню, а там питають – поліс є? Або скажуть: їдьте в лікарню на інший кінець міста, де працює ваша страховка.

– Такого не буде. До слова, в Америці діє система повного приватного медстрахування: людей лікують відповідно до умов, прописаних в страховому полісі. В Україні базове державне покриття в будь-якому медичному закладі країни буде у всіх.

Якщо ж потрібна планова послуга, яка не покривається державою, але є страховка, то рахунок за процедуру просто виставлять страховій компанії. І все.

Більше безкоштовних ліків

– У Кабміні пообіцяли, що будуть проводитися реімбурсацію лікарських засобів, передбачених гарантованим пакетом. Які ліки увійдуть в цей пакет?

– Ще до того, як заробив гарантований пакет, програма реімбурсації “ДОСТУПНІ ЛІКИ” вже набула чинності з 1 квітня. Реімбурсація – це компенсація вартості.

За тією ж схемою запрацює і система з гарантійним пакетом медичних послуг і ліків. Але перелік буде розширено, і охопить всі життєво необхідні препарати. Є поняття “Державний перелік життєво необхідних лікарських засобів”, і наша мета, щоб весь цей список підлягав компенсації. Інакше немає сенсу йти до безкоштовного сімейного лікаря, а він випише ліки, які немає можливості придбати.

На наступні три роки в бюджеті закладено по 1 млрд. щорічно на реалізацію цієї програми. Це – значна сума, і ми сподіваємося, що вже в 2018 році розширимо список ліків.

– Лікарів швидкої допомоги збираються замінити парамедиками. Наскільки велика ймовірність того, що люди без високої медичної кваліфікації впораються з досить складною роботою?

– Я не буду це питання глибоко коментувати, тому що його курує інший заступник міністра, це не в моїй компетенції. Але скажу: МОЗ ніколи не прагнуло замінити лікарів швидкої допомоги на парамедиків. Мета інша – ми хотіли додати парамедиків до вже працюючих лікарів.

На Заході є поняття “парамедик” – це людина, яка має профільну медичну освіту. Так, він не лікар, але його підготовка досить серйозна, і парамедики могли б вирішити проблему там, де лікар не завжди може дістатися до пацієнта. Це – наші опоненти розповсюджували чутки про те, що ми хочемо прибирати лікарів, але про це ніколи не йшлося.

Гроші ходять за людьми

– Як медреформа вирішить проблему відсутності медичної допомоги в селах? У моєї бабусі в селі ліквідовано фельдшерський пункт, і навіть найпростіший укол нікому зробити.

– Реформа якраз і повинна вирішити цю проблему. Вона прив’язує гроші до конкретної людини. У селах живуть люди, значить, туди гроші прийдуть. Відповідно, доктор матиме нормальний дохід. І це мотивує молодих фахівців їхати в села. Якщо в селі нормальна громада і сільрада, то у лікаря буде ще й житло, і машина, і все необхідне.

– Так, сімейному лікарю за кожного пацієнта нарахують 210 грн. Якось замало?

– По-перше, цифра ця зміниться. Вона була озвучена восени 2016 року, виходячи з прийнятого бюджету. Зараз, при формуванні нової бюджетної резолюції, заклали інші тарифи. Нам приємно, що в Мінфіні підтримали наші розрахунки: у 2018 році сума складе вже 370 гривень на людину, а в 2019 році – 450 гривень. По-друге, акцентую увагу, що мова йде про солідарне страхування, тобто якщо ви платите 370 грн., це не означає, що вас будуть лікувати на цю суму. Це означає, що всі платять потроху в один котел, а в разі хвороби з нього виділяється необхідна сума на конкретну людину.

Питання руба

А хто ж доктор?

– Консультація стане платною. Але чи допоможе це підняти професіоналізм самих лікарів?

– Держава заплатить за пацієнтів медзакладу і за реально виконану роботу. І питати за неї теж будемо. Тому що, зараз ми просто платимо лікарю зарплату і не контролюємо, чим він зайнятий – то чи в соцмережах сидить, то чи надає консультацію. А при системі “гроші ходять за пацієнтом” поганий лікар на роботі не втримається. Плюс, ми даємо можливість пацієнту вибирати лікаря особисто. Це одна з ключових змін, яка серйозно оздоровить систему.

медреформа

http://kp.ua

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *