В Україні запропонували скасувати пенсії: що з цього може вийти?

пенсіонери

Незважаючи на всю фантастичність цієї пропозиції, експерти кажуть, що самостійно накопичити на старість простіше, ніж сподіватися на допомогу держави.

Відмовитися від пенсій

Молоді люди часто говорять фразу: навіщо мені платити пенсійні внески, якщо до пенсії я не доживу. В умовах солідарної пенсійної системи, яка працює у нас, з цим навряд чи хтось сперечатиметься. Зараз держава планує підвищити пенсійний вік не прямими методами. Адже, згідно з проектом пенсійної реформи, розраховувати на мінімальну пенсію люди з 15-річним стажем зможуть тільки після 65 років.

Багато хто говорить, так я сам можу накопичити собі на пенсію більше і краще, ніж це зробить держава. Адже якщо порівняти обсяги виплат до Пенсійного фонду з подальшим розміром пенсії, то стає трохи сумно від того, скільки ми платимо і скільки отримуємо потім.

І ось народний депутат від БПП Олексій Мушак висловив думку, що якщо відмовитися від пенсійних виплат в Україні, то у громадян з’явиться можливість більше заробляти. А пенсіонери і зовсім повинні годувати їх дітьми.

«Нинішня пенсійна система є несправедливою по відношенню до мого покоління, тим, кому за 30 років, по одній простій причині – ми при нинішній системі не матимемо жодної пенсії, вона нам не буде виплачуватися, – сказав нардеп в інтерв’ю каналу NewsOne.

За його словами, підвищення пенсій глобально не вирішить проблему в країні, тому? варто застосувати азіатський варіант вирішення фінансового становища в Україні.

«Очевидно ж, що навіть при збільшенні пенсій все одно діти повинні допомагати своїм батькам, для того, щоб вони прожили, а батьки повинні працювати десь паралельно. Але це більше – азіатський підхід… Скасування пенсій в обмін на економічне зростання. Бо у нас дефіцит пенсійного фонду становить 150 мільярдів. Відповідно, ці гроші звідкись беруться ж? А вони беруться із того, що недофінансовуються школи, дороги, лікарні. Тому, я готовий прийняти консолідоване рішення, щоб скасувати пенсії, але зберегти ці гроші для економічного зростання», – підсумував політик.

Правда, політик так і не відповів на питання, а що робити з нинішніми пенсіонерами, яких за різними підрахунками близько 13 мільйонів? Адже навіть якщо, скасувати пенсії для майбутніх поколінь, теперішніх старих хтось повинен утримувати.

пенсіонерка

Завжди є два варіанти

Цікаво, що думки нардепа в чомусь сходяться з урядовими. Тільки принцип у чиновників дещо інший. Давайте ще раз згадаємо, що таке пенсійна реформа. По суті, чиновники хочуть відрізати від можливості отримувати державну допомогу тих, хто не платив податки.

Згідно з урядовим законопроектом, якщо у людини немає 15 років стажу, то він може розраховувати після досягнення 65 років тільки на державну соціальну допомогу, яка становить 30 % від мінімальної пенсії. А на мінімалку з 2028 року можуть розраховувати тільки ті, хто офіційно відпрацює 35 років.

Як би це банально не звучало, але людей ставлять перед вибором – працювати в тіні, отримуючи велику зарплату зараз, але не розраховувати на пенсію в майбутньому або ж платити внески до пенсійного фонду, і сподіватися, що умови гри до твого виходу на пенсію не зміняться. Хоча в це мало хто вірить, адже, навіть урядовці кажуть, що Україна з часом піде на європейський досвід, і буде підвищувати пенсійний вік.

А в Європі, між іншим, в більшості країн пенсійний вік наближається до 65 років і згідно з рекомендаціями економістів, його піднімуть ще на 3-5 років до 2050 року. Так що нинішній молоді, дійсно, не варто розраховувати на вихід на пенсію в 60 років.

Що вигідніше?

До речі, економісти кажуть, що “заробляти” на пенсію, сплачуючи податки державі, менш вигідно, ніж сам інвестувати такий же суму. Справа в тому, що ви будете примножувати свої заощадження, а держава, дай Бог, їх збереже.

– Щомісяця середньостатистичний громадянин в Україні перераховує близько 55 євро єдиного соціального внеску (250 євро з/п при ставці ЄСВ 22%) – робить розрахунок економіст Андрій Блінов.
– За 35 років трудового стажу виходить 23100 євро. У кращому випадку пенсія буде 100 євро. І ЩОБ “вибрати” номінально сплачене, на пенсії треба прожити 19 з хвостиком років. А якщо додати в розрахунках складний відсотка, то за умови скромного нетто-ставка 3% річної в валюті за 35 років відбувається за рахунок щомісячної капіталізації значного збільшення суми – 40200 євро. Цього вистачить, щоб ті ж 19 років отримувати по 175 Євро. Крім того, накопичення в Пенсійному фонді згорають після виплати родичам за 2 місяці за фактом смерті людини. При альтернативі – їх успадкують, або тим більше “кутіш” на пенсії.

Саме тому, за словами економіста, багато людей намагаються платити мінімальні внески. З цієї причини колись в Україні було 19 млн. платників соцвнесків, а нині біля 10 млн.

бідний-пенсіонер

Компетентно

Богдан Терзі, аналітик ГК “Телетрейд”:

Пенсійне питання в нашій країні стало досить актуальним за останні півтора року. Нагадаю, що пенсійна реформа – це одне із зобов’язань України перед МВФ, для подальшої співпраці і отримання кредитів в майбутньому. МВФ наполягав на збільшенні віку виходу на пенсію, чого не хоче наша влада. В кінці минулого місяця уряд запустив законопроект, згідно з яким зміниться формула нарахування пенсій, що в майбутньому має сприяти зростанню Пенсійного бюджету. Більш того, влада з 1 жовтня 2017 року планує підвищити пенсії на 200-1000 грн.

Я вважаю, що таке підвищення суттєво не полегшить життя пенсіонерів, а для бюджету це може бути пагубним. Адже дефіцит пенсійної скарбниці становить близько 145 млрд. грн.

Я і раніше чув про ідеї повного скасування пенсії. Суть її полягає в тому, щоб пенсіонери продовжували працювати далі, і їхні діти допомагали їм фінансово. При цьому діти не платитимуть пенсійний податок. Я вважаю, що це не раціонально. З огляду на середні доходи українців, вони не зможуть забезпечити свої батьків на пенсії, і навіть пенсійні виплати з мінімальною зарплатою не забезпечать нормальне життя для людей похилого віку.

Практика такої пенсійної реформи є в Південній Кореї. Варто зауважити, що у корейців зовсім інша культура і менталітет, де підтримка і повага до батьків на релігійному рівні. Більш того, навіть корейці не можуть нормально прожити в таких умовах, і більше 60% пенсіонерів знаходяться за межею бідності, що стимулює зростання злочинності літніх людей.

Вважаю, що досвід Кореї не підійде для нашої країни і населення. Наша влада необхідна мислити предметніше і стимулювати зростання економіки. Це призведе до зростання ВВП країни, експорту, створення нових робочих місць і, врешті-решт, підвищення мінімальних зарплат і пенсій прийде само собою.

kp.ua

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *